Spinal travmalarda sınıflama ve tedavi prensipleri
Principles of classification and treatment of spinal injuries
  1. Tez No: 336700
  2. Yazar: SERHAT YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Spinal Travmalarda Sınıflama ve Tedavi PrensipleriGiriş: Bu çalışmamız Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2004-Aralık 2011 tarihleri arasında Spinal travmaya maruz kalan 234 hasta değerlendirilerek yapılmıştır.Amaç: Kliniğimize spinal travma nedeniyle yatırılan, medikal veya cerrahi tedavi uygulanan olguların retrospektif olarak yaş, cinsiyet, yaralanma nedeni, nörolojik durumu, kırık seviyesi, kırık tipi belirlemek, sonuçlarımızı literatürle karşılaştırmak ve tartışmaktır.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde 2004-2011 tarihleri arasında yatarak tedavi gören Servikal, Torakal ve Lomber bölge travmasına maruz kalan 234 hasta dahil edilmiştir. Hastaların hastaneye başvurduklarında çekilen Direkt Grafi, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG) sonucunda her bir hastaya ayrı ayrı sınıflandırma yapılmıştır. Hastalar Üst Servikal, Alt Servikal, Torakal, Torakolomber ve Lomber bölge travmalarına göre 5 ayrı gruba ayrılmış, her bir grup kendi içinde değerlendirilmiştir.Tartışma: Tüm toplumlarda teknolojinin ve sosyoekonomik düzeyin gelişmesi ile doğru orantılı olarak servikal travma oranı giderek artmaktadır. Genellikle yüksek enerjili travma ile oluşan omurga yaralanmalarında esas problem, optimal tanı ve tedaviyi belirlemede cerraha yardımcı olacak, standardize edilmiş, uygulaması kolay ve geniş kabul görmüş bir sınıflandırma sisteminin henüz bulunmamasıdır. Halen yapılan pek çok sınıflama olmasına rağmen, günümüzde eksikliği hissedilen, geniş kitlelerce kabul görmüş, tedavi ve prognoz tahmininde yol gösterici olabilen bir sınıflandırma sistemi eksikliği devam etmektedir.Sonuç: Çalışmamızda spinal travmaların en sık nedeni olarak motorlu taşıt kazaları ve en sık etkilenen bölgede torakolomber bölge ( T11-L1) bulunmuştur. Hastalara uygulanacak tedavinin belirlenmesinde genel bir sınıflama sisteminin kullanılması artık zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Principles of Classification and treatment of Spinal İnjuriesEntrance: This research has been conducted in between January 2004 ? December 2011 in Afyon Kocatepe University Medical Faculty Hospital Neurosurgery Clinic by evaluating 234 patients who were exposed to Spinal Trauma.Objective: To determine the age, gender, reason of injury, neurological status, level of fracture, type of fracture of the cases that are hospitalized in our clinic due to spinal trauma and that are practiced medical or surgical treatment in a retrospective way and to compare the results with the literature and to discuss them.Material and Method: 234 patients who had an inpatient treatment in Afyon Kocatepe University Medical Faculty Hospital Neurosurgery Clinic in between 2004-2011 and who were exposed to Cervical, Thoracal and Lumbar area Trauma have been included to this research. A classification for each patient has been made separately according to the results of X-ray, Computerized Tomography and Imaging Magnetic Resonance of patients, performed just after the patients consulted to the hospital. The patients have been classified in 5 groups according to Upper Cervical, Lower Cervical, Thoracal, Thoracolumbar and Lumbar area Traumas and each group has been evaluated in itself.Discussion: Cervical Trauma rate gradually increases in all societies in direct proportion to the improvement of technology and socioeconomic status. Generally, the main problem in spinal injuries that are resulted from high energy trauma is that there hasn?t been a classification system yet that helps the surgeon in determining the optimal diagnosis and treatment, that has been standardised, that is easy to apply and that has received wide acceptance. Although there are many classification systems that are still applied, there is still a lack of classification system that is needed at the present time, that has received a wide acceptance and that can be a instructive treatment and prognosis estimation.Conclusion: In our research, the most frequent reason of spinal traumas has been determined to be motor vehicle accidents and the most affected area has been determined to be thoracolumbar area (T11-L1). Using a general classification system has turned to be compulsory in determining the treatment that is to be applied to the patient