Servikal spinal travmalı hastanın ameliyat sonrası bakımına ilişkin senaryo temelli simülasyon ve hibrit yönteminin hemşirelik öğrencilerinin anksiyete, bilgi ve becerilerine etkisi
The effect of the scenario-based simulation and hybrid simulation methods on the anxiety, knowledge and skills of nursing students about postoperative care of cervical spinal trauma patients
  1. Tez No: 489756
  2. Yazar: ATİYE ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, servikal spinal travmalı hastanın ameliyat sonrası bakımında senaryo temelli simülasyon ve hibrit yönteminin, hemşirelik öğrencilerinin anksiyete, bilgi ve becerilerine etkisini belirlenmek amacıyla ileriye yönelik kontrol gruplu yarı deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma evrenini Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 140 dördüncü sınıf öğrencisi, örneklemini ise; kontrol (16), simülasyon (16) ve hibrit (16) grubundan oluşan toplam 48 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında tüm öğrencilere spinal travmalı hasta bakımı ile ilgili eğitim verilmiş, sonraki aşamada simülasyon ve hibrit (standart hasta ile birlikte simülasyon) grubu öğrencilerine simülasyon uygulaması yapılmıştır. Çalışmada durumluk sürekli anksiyete ölçeği ve senaryoya ilişkin bilgi ve uygulamaları değerlendirme formları kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, eşleştirilmiş t test ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study was conducted with a prospective control group to determine the effect of the scenario-based simulation and hybrid methods in the postoperative care of cervical spinal trauma patients on the anxiety, knowledge and skills of nursing students. The study population consisted of 140 fourth grade students of the Hacettepe University Faculty of Nursing while the sample contained a total of 48 volunteer students with control, simulation and hybrid groups of 16 subjects each. All students received training on the care of the spinal trauma patient in the first phase of the study and simulation training was then administered to the simulation and hybrid (simulation with standardized patient) group students in the next phase. The state trait anxiety scale and scenario-related information and application evaluation forms were used. Data were evaluated by number, percentage, mean, standard deviation, paired t test and one-way variance analysis.