Ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde kemik rezorpsiyonu ve gingival enflamasyon üzerinde sistemik ve lokal olarak uygulanan hümik asidin etkisinin histopatolojik ve histomorfometrik açıdan araştırılması
Investigation of the histological and histomorphometric aspects of the effect of humic acid on the bone resorption and gingival inflammation in the rats using experimental periodontitis model
  1. Tez No: 336733
  2. Yazar: METİN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde sistemik ve lokal olarak uygulanan hümik asidin alveoler kemik kaybı ve dişeti enflamasyonu üzerine etkilerinin biyokimyasal, histopatolojik ve morfometrik açıdan araştırılmasıdır.Materyal metot: 62 adet Wistar rat 8 deney grubuna ayrıldı; ligatürsüz kontrol (K, n=6) grubu; ligatürlü kontrol (LK, n=8) grubu; ligatür + Lokal-20 mg/kg hümik asit (L-20, n=8) grubu; ligatür + Lokal-80 mg/kg hümik asit (L-80, n=8) grubu; ligatür + Lokal-150 mg/kg hümik asit (L-150, n=8) grubu; ligatür + Sistemik-20 mg/kg hümik asit (S-20, n=8) grubu; ligatür + Sistemik-80 mg/kg hümik asit (S-80, n=8) grubu; ligatür + Sistemik-150 mg/kg hümik asit (S-150, n=8) grubu. Çalışma gruplarında hümik asit miktarları 15 gün boyunca uygulandı. Deneysel periodontitis oluşturmak amacıyla ratların sağ alt birinci molar dişlerin gingival marjinlerine 4/0 ipek ligatürler yerleştirildi. 15 günün sonunda ratlar sakrifiye edildi. Alveoler kemik kaybı stereomikroskopta mine-sement sınırı ile alveoler kret tepesi arasındaki mesafe olarak ölçüldü (25x). Dişeti homojenatlarında ve serumda IL-1ß ve IL-10 seviyeleri ELISA ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the biochemical, morphometric andhistopathological changes associated with experimental periodontitis in rats in response tosystemic and local administration of humic acid.Methods: 62 Wistar rats were divided into 8 experimental groups: non-ligated (K, n=6) group; ligature only (LK, n=8) group; ligature + local administration of humic acid (20, 80 and 150 mg/kg body weight per day for 15 days, respectively) (L-20 n=8, L-80 n=8 and L-150 n=8 groups); ligature + systemic administration of humic acid (20, 80 and 150 mg/kg body weight per day for 15 days, respectively) (S-20, S-80 and S-150 groups). 4/0 silk ligatures were placed at the gingival margin of lower first molars of mandibular quadrant. The animals were sacrificed at the end of 15 days. Changes in alveolar bone levels wereclinically measured as the distance from cemento-enamel junction to the alveolar bone crest with a stereomicroscope (x25). Tissues were histopathologically examined to assess thedifferences of fibrosis, osteoclast numbers, osteoblastic activity and inflammatory cell infiltration among the study groups.