Deneysel periodontitisli ratlarda lokal vitamin C uygulamasının periodontal doku yıkımı ve oksidatif stres parametrelerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of local vitamin C administration on periodontal tissue degradation and oxidative stress parameters in rats with experimental periodontitis
  1. Tez No: 520953
  2. Yazar: ZELİHA AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARABACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde lokal vitamin C uygulamasının immünomodulatör ve antioksidan etkilerini biyokimyasal, histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada; Sprague-Dawley ırkı 21 adet erkek rat kullanıldı. Ratlar her grupta 7 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı; 1) Kontrol (K), 2) Deneysel Periodontitis (P), 3) Deneysel Periodontitis-Lokal vitamin C (P-Vitc). Ratların mandibular birinci molar dişlerine ligatür yerleştirilerek deneysel periodontitis oluşturuldu. 11. gün ligatür sökülüp P-Vitc grubu ratların vestibül sulkus bölgesine lokal olarak 2 gün aralıklarla 3 kere 5 mg/ml vitamin C verildi. Çalışma sonunda, sakrifiye edilen ratlardan, serum IL-1β, OSI, CTX, MDA ve gingival MMP-8 seviyelerinin ölçümü için serum ve dişeti örnekleri alındı. Alveoler kemik ve ataşman kaybı rat mandibulalarından elde edilen histolojik kesitler üzerinde yapılan ölçümlerle belirlendi. Bulgular: P-Vitc grubunda serum CTX, MDA ve OSI seviyeleri P grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the immunomodulatory and antioxidant effects of local vitamin C administration in experimental periodontitis model in rats by biochemically, histologically and immunohistochemically. Material and Method: 21 male Sprague-Dawley rats were used. The rats were divided into 3 group each consisted of 7 animal. 1)Control(K), 2)Experimental Periodontitis(P), 3)Experimental Periodontitis-Local vitamin C(P-Vitc). Experimental periodontitis was induced by placing the ligature in the mandibular first molar teeth of the rats. On the 11th day ligature was removed and P-Vitc group rats were given 5 mg/ml vitamin C 3 times in 2 days intervals locally to the vestibular sulcus. Serum and gingival samples were collected from the sacrificed animals, for serum IL-1β, OSI, CTX, MDA and gingival MMP-8 levels measurement. The loss of alveolar bone and attachments was determined by measurements made on histological sections obtained from rat mandibles. Results: Serum CTX, MDA and OSI levels were significantly lower in P-Vitc group compared to P group(p0.05).