Vinil piridin esaslı polimerlerin antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effects of vinyl pyridine based polymers
- Tez No: 336736
- Danışmanlar: PROF. A.YASEMİN ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Antimikrobiyal polimerler tıbbi aletler, sağlık ürünleri, su arıtma sistemleri ve gıda paketleme gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Son günlerde, araştırmaların çoğu yeni antimikrobial polimerlerin sentezi ve biosidal etkinlikleri üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmada, radyasyon tekniği ile sentezlenen çapraz bağlı p(AAm/4VP) ve kuaternerize türevi p(AAm/4VP-Q) kopolimerlerinin Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Escherichia coli (ATCC 25922), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) ve Candida albicans (ATCC 10231) suşlarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri tüp dilüsyon ve agar difüzyon tekniği ile incelendi. P(AAm/4VP) kopolimeri mikroorganizmaların hiçbirine karşı antimikrobiyal aktivite göstermedi. P(AAm/4VP-Q) polimeri ile yapılan tüp dilüsyon tekniği deneylerinde polimer bakteri suşlarına karşı antimikrobiyal aktivite gösterirken C.albicans polimerden etkilenmedi. P(AAm/4VP-Q) polimerinin minimum bakterisidal konsantrasyon değerleri E.coli için 2,5 mg ml-1, S.aureus ve P.aeruginosa için 7,5 mg ml-1 olarak belirlendi. Öldürme zamanı deneylerinde p(AAm/VP-Q) polimeri ile 10 dakika temas süresi sonunda mikroorganizmalardan E.coli'nin %93'ü, P.aeruginosa'nın %96'sı ve S.aureus'un %98'i öldü. Polimer ile 180 dakika temas sonunda bakteri suşlarının tamamı öldü.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial polymers are used in various fields, such as medical devices, healthcare products, water purification systems and food packaging. So, most studies focused on the synthesis of new antimicrobial polymers and investigating of their biocidal activity.In this study, the antimicrobial activities of radiation synthesized p(AAm/4VP) and its quaternary derivative p(AAm/4VP-Q) crosslinked copolymers were investigated against Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Escherichia coli (ATCC 25922), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) and Candida albicans (ATCC 10231) by dilution methods and well diffusion method. The p(AAm/4VP) polymer did not affect on the test microorganisms. Microbicidal activity of p(AAm/4VP-Q) polymer against all of the bacterial strains was found wheras against C.albicans was not observed by dilution method. The minumum bactericidal concentration (MBC) values of p(AAm/VP-Q) 2.5 mg ml-1 against E.coli, 7.5 mg ml-1 against S.aureus and P.aeruginosa. In the time kill assay, p(AAm/VP-Q) killed 93% of E.coli, 96% P.aeruginosa and 98% S.aureus within 10 minute of contact at bactericidal concentrations of copolymer. Hundred percent of bacterial strains were killed this copolymer within 180 minutes of exposure time.