Farklı yaklaşımlarla kendi kendini iyileştiren poli (epiklorohidrin) (PECH) esaslı polimerlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of self-healing poly(epichlorohydrin) (PECH) based polymers with different approaches
  1. Tez No: 1004909
  2. Yazar: AMINA HALIOUCHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında elde edilen veriler, hem dinamik kovalent hem de iyonik etkileşim mekanizmalarını aktive eden hedefli fonksiyonel modifikasyonların, poli(epiklorohidrin) bazlı polimerlere etkili bir şekilde içsel kendi kendini onarma yeteneği kazandırabileceğini göstermektedir. TEMPO modifikasyonu ile geri dönüşümlü C-ON bağlantıları mümkün kılınmış ve bu sayede polimer, ortam koşullarında bile yüksek verimlilikle çok sayıda onarım döngüsünden geçebilmiştir. Butil imidazol ve 4-vinilpiridin modifikasyonları, onarım sürecinde zincir hareketliliğini ve yeniden düzenlenmesini teşvik eden iyonik alanlar oluştururken, fenil sülfonat grupları güçlü elektrostatik etkileşimleri ve ağ kohezyonu nedeniyle en iyi iyileşmeyi sağlamıştır. Küçük etkileşim ağı nedeniyle, azit fonksiyonelleştirmesi kısmi onarımı teşvik edebilmesine rağmen nispeten düşük performans göstermiştir. Kapsamlı FTIR, NMR, DSC, TGA, GPC, SEM ve gerilim-gerinim testi sonuçları, fonksiyonel grupların başarılı bir şekilde dahil edildiğini ve hasardan sonra yapısal sürekliliği geri kazandırabilen dinamik bir mimarinin elde edildiğini doğrulamıştır. SEM görüntüleri makroskopik çatlak kapanmasını ve yüzey onarımını gösterirken, mekanik analizler CO-PSS ve CO-TEMPO sistemlerinin kesme ve iyileştirme döngülerinin ardından başlangıçtaki çekme dayanımının ve uzama değerlerinin önemli bir kısmını geri kazandığını göstermiştir. Bu sonuçlar, iyi tasarlanmış fonksiyonel grupların poli(epiklorohidrin) matrislerine güçlü ve tutarlı kendi kendini onarma davranışı kazandırabileceğini ve endüstriyel elastomerlerde aşınma, çatlak yayılması ve yorulma gibi sorunlara uygulanabilir ve uzun ömürlü bir çözüm sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The data obtained within the scope of this thesis shows that targeted functional modifications that activate both dynamic covalent and ionic interaction mechanisms can effectively endow poly(epichlorohydrin)-based polymers with intrinsic self-healing capability. Reversible C-ON linkages were made possible by TEMPO modification, which made it possible for the polymer to undergo numerous healing cycles with high efficiency even in ambient conditions. Butyl imidazole and 4-vinylpyridine modifications produced ionic domains that promoted chain mobility and reorganization during the healing process, whereas phenyl sulfonate groups produced the best recovery because of their strong electrostatic interactions and improved network cohesion. Because of its small interaction network, Azide functionalization performed relatively poorly even though it could encourage partial healing. Comprehensive FTIR, NMR, DSC, TGA, GPC, SEM and tensile testing results verified that functional groups were successfully incorporated and that a dynamic architecture that can restore structural continuity after damage was acquired. While SEM images showed macroscopic crack closure and surface restoration, mechanical analyses showed that CO-PSS and CO-TEMPO systems recovered a significant amount of their initial tensile strength and elongation following cut-and-healing cycles. Together, these results demonstrate that well-designed functional groups can give poly(epichlorohydrin) matrices strong and consistent self-healing behavior, providing a viable and long-lasting solution to problems like wear, crack propagation, and fatigue in industrial elastomers.