Doğum salonunda çalışan ebe ve hekimlerin epizyotomi uygulamasına yönelik düşüncelerinin belirlenmesi
To determine the ideas of midwife and obstetricians working in delivery rooms about episiotomy applications
  1. Tez No: 336740
  2. Yazar: NAFİYE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, hastanelerin doğum salonunda çalışan ebe ve hekimlerin epizyotomi uygulamasına yönelik düşüncelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma verileri Kasım 2007-Aralık 2007 tarihleri arasında ebe ve hekimlerle birebir görüşülüp literatür ve gözlemlerden yararlanılarak geliştirilen olumlu ve olumsuz 27 ifadenin yer aldığı formla toplanmıştır.Araştırmanın evrenini Kocaeli İl Merkezinde bulunan 7 hastanenin doğum kliniğinde çalışan tüm ebe ve hekimler (48 ebe, 47 hekim) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 48 ebe ve 45 hekim örnekleme alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10.0 (Statistical Package for Social Science) paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatiksel analizinde; Khi-kare testi uygulanmış ve veriler tablolarda denek sayısı ve yüzdesi şeklinde belirtilip yanılma düzeyi 0.05 olarak alınmıştır.Araştırmaya katılan ebelerin %50'si 20-30 yaş, hekimlerinde %35.6'sı 31-40 yaş grubunda olup, büyük çoğunluğu evlidir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted as a descriptive document to determine the ideas of midwife and obstetricians about episiotomy applications. Research data had been collected in a form containing 27 different negative and positive statements constructed by making use of literature and observations and obtained by face to face meetings with midwife and obstetricians between November 2007 and December 2007.Research area was constituted by midwife and obstetricians (48 obstetrician and 47 doctors) working in birth clinics in central Kocaeli province. Samples had been taken from 48 midwife and 45 obstetricians who accepted to participate to the research. SPSS 10.0 (Statistical Package for Social Science) packet program had been used to evaluate obtained data. In the statically analysis of data, Khi-kare test had been applied and data stated on the tables as numbers and percentage of subject and misapprehension percentage is taken as 0, 05.50 % of midwife participated to the research is at the ages of 20-30 and 35.6% of obstetricians at the ages of 31-40 and most of them are married. It was seen that 95.8 % of midwife and 77.