Pseudomonas aeruginosa suşlarının çevreyi algılama sistemine fenolik maddelerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of phenolic compounds on quorum sensing in Pseudomonas aeruginosa isolates
  1. Tez No: 336766
  2. Yazar: AYLİN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KARAHASAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pseudomonas aeruginosa, özellikle kanser, AIDS, ameliyat, sitotoksik ilaç kullanımı, yanık, kistik fibroz gibi altta yatan bir kolaylaştırıcı faktör bulunması durumunda çeşitli vücut bölgelerinde hastalık oluşturabilen fırsatçı bir patojendir. Hastanede yatan hastalarda sıklıkla enfeksiyon oluşturmakta ve konvansiyonel antibiyotiklere karşı giderek artan direnç oranları, yeni terapötik seçeneklerin keşfini zorunlu kılmaktadır. P.aeruginosa patojenitesi hücre yapısı ile ilişkili ve elastaz, alkalin proteaz, piyosiyanin ve ramnolipidler gibi hücre dışına salınan virülans faktörleri ile sağlanmaktadır. Biyofilm oluşumu ve hücre dışına salınan virülans faktörlerinin çoğunun ifadesi sıklıkla quorum sensing (QS) olarak adlandırılan bir mekanizma ile kontrol edilir. Çalışmamızda gıdalarda bulunan bazı doğal fenolik maddelerin virulans faktörleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kullandığımız tüm fenolik maddeler özellikle kayma hareketi üzerinde çok etkili bir inhibisyona neden olmuş; bu oran PAO1 suşu üzerinde kafeik asit, vanilik asit, sinamik asit, ferulik asit için sırasıyla %87, %83, %80.6 %76.5 olarak belirlenmiştir. İnhibitör etki biyofilm üretimi üzerinde de saptanmış, PAO1 suşu üzerinde özellikle vanilik asitin (%66.7) ve sinamik asitin (%60) bu aşamada etkili olduğu görülmüştür. P.aeuruginosa?nın piyosiyanin üretimine olan etkisi orta ve düşük düzeyde kalmış, PAO1 suşu üzerinde en fazla etkiyi gösteren sinamik asit %58.4 oranında, kafeik asit %37 , vanilik asit %32, ferrulik asit %23 oranında etkili bulunmuştur. Elastaz üretimine etki oldukça düşük oranlarda kalmış, PAO1 suşu üzerinde sinamik asit %25, ferrulik asit %20, vanilik asit %10 oranında inhibitör etki göstermiş, kafeik asit ise tamamen etkisiz bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmada kullandığımız bileşikler antibakteriyel aktivite göstermemelerine rağmen, QS inhibitör etki göstermiş; en güçlü inhibisyon etkisinin kayma hareketi ve biyofilm oluşumu üzerine olduğu saptanmıştır. Eğer çalışmamızda olduğu gibi kayma hareketi ve biyofilm oluşumu doğal bileşikler ile inhibe edilebilirse, bakterilerin yüzeye tutunamayacağı ve kronik enfeksiyon geliştiremeyeceğini söyleyebiliriz. Antimikrobiyal direnç gelişiminin ve ilaç yan etkilerinin üstesinden gelmede antibiyotikler ile doğal bileşikler kombine edilebilir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa is an opportunistic pathogen that infects patients with cancer or AIDS, patients immunocompromised by surgery, cytotoxic drugs or burn wounds, people with cystic fibrosis. High rate of infections among hospitalized patients and infection severity has persisted in the last decades and increased resistance rate to conventional antimicrobials raised a crucial need to explore new therapeutic options. P.aeruginosa pathogenicity is attributed to the production of cell associated and extracellular virulence factors including elastases, alkaline protease, pyocyanin and rhamnolipids. Expression of extracellular virulence factors as well as biofilm formation is often controlled in a cell-dependent fashion through a mechanism known as quorum sensing (QS). In our study, the effect of some natural phenolic substances, present in many nutrients on virulence factors is tested. All the phenolic compounds tested were effective especially on swarming; the inhibition rates of PAO1 strain caffeic acid, vanilic acid, cinnamic acid, ferulic acid are 87 %, 83 %, 80.6 %,76.5%; respectively. The inhibitory effect is also detected on biofilm formation in PAO1 strain; especially vanilic acid (66.7 %) and cinnamic acid (60 %) were found to be effective. The effect on pyocyanin production of P.aeruginosa, was medium and low level; the most effective is found to be cinnamic acid (58.4 %), then caffeic acid (37 %), vanilic acid (32 %) ferulic acid (23 %) in PAO1 strain. The effect on elastase production of P.aeruginosa, was at low level; cinnamic acid (25 %), ferulic acid (20 %), vanilic acid (10 %) in PAO1 strain. Caffeic acid had no inhibitory effect on elastase production. In conclusion, none of those products showed antibacterial activity but all had QS inhibitory effect. The most powerful inhibiton was on the swarming motility and biofilm formation. We may suggest that if swarming and consecutive biofilm formation could be inhibited by the natural products as shown in our study, the bacteria could not attach to the surfaces and produce chronic infections. Antibiotics and natural products could be combined to overcome antimicrobial resistance and drug side effects.