Kistik fibrozis olgularından izole edilen pseudomonas aerugınosa suşlarının moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of pseudomonas aeruginosa strains isolated from cystic fibrosis patients
- Tez No: 452833
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kistik fibrozis (KF), beyaz ırkta en sık görülen, yüksek mortaliteyle seyredebilen, kalıtsal bir hastalıktır. Tüm tıbbi gelişmelere rağmen P. aeruginosa kolonizasyonuna bağlı kronik solunum yolu enfeksiyonu KF hastalarındaki morbidite ve mortalitenin başlıca sebebi olmaya devam etmektedir. Doğada yaygın olarak bulunan P. aeruginosa suşları ile KF hastalarının kolonize ve enfekte olma yolları henüz açıklık kazanmamıştır. Bu çalışmada amaç hastanemiz KF merkezinde belli bir süre içinde izlenen KF olgularında saptanan P.aeruginosa suşları arasındaki ve aynı zamanda KF merkezi çevre örneklerinden izole edilen P.aeruginosa suşları arasındaki genetik yakınlığı araştırmak ve merkezimizdeki KF P.aeruginosa epidemiyolojisine ışık tutmaktır. Çalışma sürecinde aynı zamanda suşların fenotipik özellikleri (koloni morfotip, antibiyotip) ile genotipleri arasındaki ilişkinin de irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla hastanemize başvuran KF tanısı olan çocuklardan Mayıs ? Temmuz 2011 tarihleri arasında izole edilen 87 P. aeruginosa suşundan 77 tanesi ve çevre örneklerinden izole edilen 15 P. aeruginosa suşundan 13 tanesinin DNA parmak izi profilleri rep-PCR yöntemi ile belirlendi. İnceleme sonucunda toplam 42 farklı DNA parmak izi paterni saptandı. Test edilen mikroorganizmaların disk diffüzyon yöntemiyle saptanan antibiyotik duyarlılık paternlerine göre ise 46 farklı antibiyotip belirlendi. Çalışmamızda P. aeruginosa suşlarının hastalar arasında büyük bir genetik çeşitlilik gösterdiği izlendi. Ancak bazı hastalar arasında ve hastalarla çevre izolatları arasında yakın genetik ilişkili suşların belirlenmesi çevreden hastaya veya hastadan çevreye ve başka hastalara P.aeruginosa bulaşının olabileceğini göstermektedir. İzlemde olan bazı hastalarda eş zamanlı olarak farklı genotiplerde P.aeruginosa suşlarının saptanması KF solunum yollarındaki suş çeşitliliğine; bazı hastalarda tekrarlayan örneklerde aynı genotipin saptanması ise belli suşların solunum yollarında kalıcı kolonizasyon/enfeksiyon yapmasına işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar KF hastalarında görülen P.aeruginosa enfeksiyonlarının moleküler epidemiyolojisine ışık tutarken özellikle merkezimizde uygulanan enfeksiyon kontrol önlemlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) which is the most frequent genetic disorder seen in Caucasian population, has high mortality. The most common cause of morbidity and mortality in CF is the chronic lung infection due to Pseudomonas aeruginosa. The underlying mechanism leading to colonization and infection of the airways of CF patients by P.aeruginosa has not yet well-established. The aim of this work is to investigate the genomic relatedness of P. aeruginosa strains obtained from the CF patients referred to our hospital and the strains isolated from certain environmental habitats in our CF center and to supply information related to molecular epidemiology of the P.aeruginosa strains in our CF population. Besides it was also aimed to evaluate the relationship between the phenotypical properties and the genotypes of the isolates. For this purpose 77 P.aeruginosa CF patient strains out of 87 and 13 environmental strains out of 15, between May-July 2011 at Hacettepe University İhsan Doğramacı Pediatric Hospital Department of Chest Diseases, were genotyped by rep-PCR. Rep-PCR typing revealed a total of 42 different DNA fingerprint profiles. Antibiotic susceptibilities of the isolates were assessed by conventional disc diffusion method and a total of 46 different antibiotypes were obtained. The results of this study revealed high genetic diversity among the isolates of our CF patients. However, the presence of same genotype isolates in certain patients and in some environmental isolates indicated a possible transmission between patients and the environment. It was also observed that most of the patients were sequentially colonized by the same clone during their follow-up indicating persistent colonization/infection of the airways. Co-colonization of the airways with different genotype P.aeruginosa isolates was also detected in the study. The results of our study which provided information about the molecular epidemiology of P.aeruginosa infections in our CF population, indicated that transmission of P.aeruginosa strains between CF patients and the hospital setting might be a problem in our center hence infection control measures should be precisely overviewed