Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesindeyatan hasta maliyetlerinin belirlenmesi
Determination of inpatient costs in Cerrahpasa Medical Faculty Hospital
- Tez No: 336790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ VEHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Biostatistics, Health Care Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Küreselleşmenin sonucunda ticari hayatta meydana gelen değişmelerden sağlık sektörü de etkilenmiştir. Kıt kaynakların en etkin ve verimli şekilde kullanılması ticari işletmeler için olduğu kadar sağlık işletmeleri için de önem kazanmıştır. Yöneticilerin, kaynaklarını en doğru şekilde kullanabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgilerin başında işletmenin maliyetleri ile ilgili bilgiler gelmektedir. Özellikle kamu hastanelerinde maliyet bilgilerine ulaşmakta zorluklar bulunmaktadır. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2011 yılında yatan hasta maliyetleri hesaplanıp gerçekçi bir şekilde analiz edilerek, yöneticilerin alacağı kararlara yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The health sector has been affected by the changes in business environment because of globalization. Effective and efficient use of scare sources has became important for not for-profit health organizations as well. Costs are the key information managers need in order to achieve organizational goals. There are difficulties in obtaining cost figures of public hospitals. In this thesis, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital inpatient costs in 2011 were calculated and analyzed in a realistic way, intended to help the decisions taken by managers.