İstanbul'da bulunan zihinsel engelliler eğitim uygulama okullarındaki öğrencilerde diş ve dişeti sağlığı durumunun saptanması ve iyileştirilmesi
Determination of dental and gingival health status of mentally disabled schoolchildren in İstanbul
- Tez No: 336808
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜLDEN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Zihinsel engelli bireylerin ağız ve diş sağlığının sağlıklı bireylere göre olumsuz olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Zihinsel engelli bireylerde koruyucu hekimlik politikalarının geliştirilmesi ve uygulanabilmesi içın epidemiyolojik veri ve analizlere ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Türkiye?de zihinsel engelli çocuklarla ilgili yapılmış çalışmaların azlığı ve küçük gruplarda oluşu koruyucu diş hekimliği politikalarının geliştirilmesini zorlaştırmaktadır. Araştırmamızın amacı İstanbulda eğitim gören zihinsel engelli öğrencilerin diş ve dişeti sağlığı durumunun saptanmasıdır. 2010?2011 eğitim yılı içerisinde İstanbul?da bulunan orta ve ağır derece zihinsel engellilerin eğitim gördüğü eğitim uygulama okullarındaki 1.115 öğrenci çalışma kapsamına alınmıştır. Öğrencilerin Pİ, Gİ, DYİ (CSI) ve diş çürükleri klinik muayene ile değerlendirilmiş bunun yanı sıra ebeveynlere de soru anketi uygulanmıştır. Çalışma kapsamındaki öğrencilerin %79?unun Pİ değeri 2?den, %84?ünün ise Gİ değeri 1?den yüksek bulunmuş ayrıca öğrencilerin %91?inin süt ve sürekli dişlerinin en az 1?inde çürük olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin %87?sinin dişlerinde dolgu olmadığı yalnız öğrencilerin %1?inde ise fissür örtücü olduğu saptanmıştır. Araştırmamız sonuçları değerlendirildiğinde, hem yurtiçi hem de yurtdışı çalışmalara benzer şekilde zihinsel engellilerin ağız bakım düzeyi, dişeti sağlığı, çürük diş sayısı ve yaygınlığı sağlıklı bireylere göre olumsuz olduğu tespit edilmiştir. Çalışma bölgemizde olan zihinsel engellilerde koruyucu diş hekimliği uygulamasının yok denecek kadar az olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Through the studies it has been prooved that oral health status of the people with intellectual disabilities are not better than healthy individuals. It is known that epidemiological data and analysis are required for developing and applying preventive health political tools for intellectually disable individuals. There are a few studies conducted on intellectually disabled people in Turkey, while those studies are held for small groups only. This reality eventually makes it difficult to develop the preventive oral health politics. The main goal of our research is to detect oral health condition of the intellectually disable students in Istanbul. In the academic year of 2010 ? 2011, 1115 students with moderate and severe intellectual disabilities who are maintaining their schools in Istanbul have been included in the research study. Tooth caries and PI, GI, DYI of the students have been examined and evaluated clinically. Moreover, questions have been asked to parents and noted down. Of the student in the scope of the research - PI value of 79 % students have been found to be under 2, of which GI value over 1. Moreover, decays have been detected in the milk and permanent teeth of 91% of the students. 87% of the students had no filling in teeth, while 1% of them had fissure cover only. In accordance with the results of our survey, which turned out to have similar outcomes of the studies conducted abroad, it has been detected that the gum health, number and abundance of decays in teeth and oral health status of the intellectually disable individuals are more inattentive comparing to the intellectually normal people. To conclude, it has been observed that preventive oral health for intellectually disable individuals had been practiced rarely.