Hemşirelerin mesleki değerlerinin bireyselleştirilmiş bakım algıları ile ilişkisi
Relation of professional values of the nurses with their individualized care perceptions
  1. Tez No: 336809
  2. Yazar: ŞEYDA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, hemşirelerin mesleki değerleri ve bireyselleştirilmiş bakım algılarını değerlendirerek aralarındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Bursa İlinde bulunan iki devlet hastanesi ile bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hemşireler, örneklem grubunu ise bu hastanelerin yoğun bakım, cerrahi ve dahiliye servislerinden tabakalı örnekleme yönetemi ile seçilen 400 hemşire ouşturdu. Araştırma verileri, ?Bilgi Formu?, ?Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği? ve ?Bireyselleştirlmiş Bakım Skalası-A- Hemşire Versiyonu? ile toplandı. Veriler, SPSS 15.0 paket programı ile yapıldı ve normal dağılıma uygunluk Shapio-Wilk, gruplar arası ikili karşılaştırmlar Kruskal-Wallis, Mann-Whitney ve değişkenler arası ilişkiler Spearman Sıra Korelasyon Katsayısı testleri ile analiz edildi. Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği toplam puan ortalaması 123,55±19,36?, faktör puan ortalamaları ise İnsan Onuru 44,05±7,24, Sorumluluk 26,62± 5,32, Harekete Geçme 19,25±3,57, Güvenlik 16,26±2,77, Otonomi 16,76± 3,01? idi. Hemşirelerin Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-A-Hemşire Versiyonu toplam madde puan ortalaması 3,88±0,66, alt boyutlara ilişkin madde puan ortalamaları Klinik Durum 4,09±0,62, Kişisel Yaşam Durumu 3,36±1,03, Karar Verme Kontrolü 3,98±0,74, olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was performed as descriptive, comperative and correlational to evaluate the professional values and individualized care perceptions of the nurses and to examine the relation in-between. The research population consists of the nurses worked in three state hospitals in Bursa. The sampling group consists of 400 nurses who were chosen by means of stratified sampling method from the intensive care, surgery and internal medicine services of these hospitals. The research data were compiled by an ?Information Form?, ?Nurses? Professional Values Scale? and ?Individualized Care Scale-A-Nurse Version?. The data were made with SPSS 15.0 package programme and conformity to normal distribution was analysed with Shapio-Wilk test, Intergroup paired comparisons were analysed with Kruskal-Wallis and Mann-Whitney test and correlations were analysed with Spearman?s Rank Correlation Coefficient test. Nurses? Professional Values Scale total mean score was 123,55±19,36? and factors mean scores were Human Dignity 44,05±7,24, Responsibility 26,62± 5,32, Action 19,25±3,57, Safety 16,26±2,77, Autonomy 16,76± 3,01. Nurses? Individualized Care Scale-A-Nurse Version total item points average was determined as 3,88±0,66 and sub-dimensional item points average were determined as Clinical Situation 4,09±0,62, Personal Life Situation 3,36±1,03, Decisional Control 3,98±0,74.