Yoğun bakım ünitesinde hemşirelik tanılaması ile deliryum riskinin belirlenmesi
Determining the risk of delirium with nursing assessment in the intensive care unit
  1. Tez No: 336818
  2. Yazar: AYSEL ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ateş, A. (2012). Yoğun Bakım Ünitesinde Hemşirelik Tanılaması İle Deliryum Riskinin Belirlenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde, hemşirelik tanılaması ile deliryum riskinin belirlenmesini değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı.Araştırmanın evrenini, İstanbul il sınırları içerisinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü' ne bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan yoğun bakım hemşireleri, örneklemi ise, bu hastanelerin, 17 farklı yoğun bakım ünitesinde çalışan ve bilgilendirme sonrası araştırmaya katılmayı kabul eden 301 yoğun bakım hemşiresi oluşturdu.Verilerin toplanmasında; yapılandırılmış anket formu kullanıldı. Veriler bilgisayar ortamında sayı, yüzdelik, ki-kare (Pearson Ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare ve Fisher kesin testi) testleri ile analiz edildi.Araştırmada, hemşirelerin %52,2' sinin deliryumu hastalar için ciddi bir sorun olarak algıladığı, %67,8' inin deliryum risk tanılaması yaptığı, tanılamayı hemşirelik süreci kapsamında uygulayan hemşire bulunmadığı, %14,7' sinin deliryum tanılama aracından yararlandığı saptandı. Hemşirelerin hastaya sedasyon uygulanması (%73,8), hastanın entübe olması (%66,1) ve deliryum tanılama araçlarının kullanılmamasını (%65,8) deliryum tanılamasını güçleştiren durumlar olarak gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ateş, A. (2012). Determining the Risk of Delirium with Nursing Assessment in the Intensive Care Unit. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Fundamentals of Nursing Department, Master's Thesis, İstanbul.This research was planned as a descriptive study to evaluate nursing assessment to determine the risk of delirium in the intensive care unit.The population of the research is the nurses who are working in teaching and research hospitals linked to Istanbul Provincial Health Directorate in Istanbul province and the sample of the research is 301 nurses who are working in 17 different intensive care units in those hospitals after informing them about the research.Structured questionnaire was used to collection of the data. The data analyzed by frequency, percentage and chi-square (Pearson Chi-square, Yates chi-square and Fisher's exact test) tests in computer.It is stated in the study, %52,2 of nurses perceiving delirium as a serious problem for the patients, %67.8 of the nurses can assess delirium, no nurses can assess delirium in the nursing process and %14,7 of nurses use the delirium measurement tool. It is also stated that there are a few reason which are making difficult to diagnose delirium as sedation practices (%73,8), the intubated patient (%66,1) and not using delirium measurement tools.