Sağlıklı internet kullanım programının internet bağımlısı olan adölesanlar üzerine etkisi
The effects of the healthy internet use program on internet addicted adolescents
  1. Tez No: 336819
  2. Yazar: GÜLZADE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, sağlıklı internet kullanım programının internet bağımlısı olan adölesanlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Ankara Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı on sekiz İlköğretim Okulu?ndan olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen Hakan Akbıyık İlköğretim Okulu (n=609) ve Feride Bekçioğlu İlköğretim Okulu (n=436) 11-16 yaş grubu 6.7.8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise seçim kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 84 öğrenci (deney=41, kontrol=43) oluşturdu. İnternet bağımlısı olan öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen Sağlıklı internet kullanım programı (SİNKUP) uygulandı. Veriler veri toplama formu ve İntenet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) kullanılarak elde edildi. Veriler Ki-kare testi, Mann-Whitney-U, wilcoxon ve Friedman testleri ile değerlendirildi. Araştırma sonucunda; deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ve ebeveynlerin sosyo- demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, sınıf vb.), öğrencilerin bilgisayar ve internet kullanımlarına ilişkin özellikleri açısından aralarında fark olmadığı (p>,05) yani grupların benzer olduğu bulundu. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ölçümler arası 1. ölçüm (deney=103,37±12,49; kontrol=100,77±10,38) ve 2. ölçümlerde (deney=86,32±14,69; kontrol=83,88±19,00) İBÖ puan ortalamalarının hemen hemen benzer olduğu; 3. ölçüm (deney=76,41±13,85; kontrol=84,91±18,72) ve 4.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as an experimental design in order to determine the effects of the health internet use program on adolescents. 11-16 year old primary school students from Hakan Akbıyık Elementary (n:609), and Feride Bekçioğlu Elementary (n:436) schools of the Ankara Pursaklar State National Board of Education selected through non-probability sampling method are the subjects of this research. The subjects consist of 84 (experimental:41, control:43) voluntary students who met the selection criteria. The experimental group was subjected to the Healthy Internet Use Program (HIUP) developed accordingly with the technical literature. The data was collected using the Data Collection Form and the Internet Addiction Scale (IAS). The data was evaluated using the Chi-square test, Mann Whitney U, Wilcoxon and Friedman tests. As the result of the research: both the students in the experimental group and the control group and their parents showed no difference in socio-demographic features (gender, age, class, etc?), computer and internet use (p>,05) meaning that both groups were found to be similar.