Hidromekanik derin çekme yönteminde şekillendirici sıvı basıncının ve pot baskı kuvvetinin ürün kalitesine etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Investigation of blank holder force and forming counter liquid pressure effects on quality of product in hydromechanical deep drawing process by using finite element method
- Tez No: 336990
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada derin çekme işleminin imalat tekniklerinden birisi olan hidromekanik derin çekme yöntemi üzerinde durulmuştur. Hidromekanik derin çekme yönteminde bir karşıt sıvı basıncı yardımıyla, sac malzeme hareketli bir zımbanın şeklini almaktadır. Hidromekanik yöntemin en büyük üstünlüğü ise benzer ölçülere sahip birçok ürünün aynı kalıptan sadece zımba isimli parçanın değişimi ile elde edilebilmesine olanak sağlamasıdır. Hidromekanik derin çekme yönteminde dişi matrise gerek duyulmamaktadır. Sadece formu kazandırılacak olan zımbanın montajı ile o forma sahip ürün elde edilmiş olur. Hidromekanik derin çekme yönteminde ürün kalitesini etkileyen en önemli unsurlar ise şekillendirici sıvı basıncı ve pot baskı kuvvetidir. Bu tez çalışmasında bu iki değişkenin incelmeye olan etkileri ve şekillendirme güvenilirlikleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonlu elemanlar analizleriyle gerçekleştirilmiştir. Bu incelemeler neticesinde hidromekanik derin çekme yönteminde belirli bir geometrinin şekillendirilmesi için yetersiz basınç bölgesi, güvenli bölge, kırışma bölgesi ve yırtılma bölgesi olmak üzere dört farklı bölge olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydromechanical deep drawing, one of the deep drawing methods is studied in this research. Sheet metal takes the form of punch geometry via liquid counter pressure. Too many type of product can be produced with same die design only with changing the punch. Because there is no need to female die to shape the sheet metal in hydromechanical deep drawing process. The most important parameters that directly effects the quality of product are the counter liquid pressure and blank holder force. In this study, the effect of two parameter on product quality has been investigated. This investigations made with help of 33 finite element analysis. At the end of this study, four different zones are drawn on blank holder force-counter pressure diagram. These zones are insufficient pressure zone, wrinkle zone, tearing zone and safe zone.