Hidromekanik derin çekmede sıvı basıncı ve baskı plakası kuvveti eğrilerinin belirlenmesi
Investigation of fluid pressure and blank holder force curves on hydromechanical deep drawing
- Tez No: 357064
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SELÇUK HALKACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidromekanik derin çekme işlemi sac şekillendirmede kullanılan bir yöntemdir. Proses sırasında sac, sıvı basıncı etkisiyle ilerleyen stampaya sıvanarak şekil alır. Bu üretim yönteminin başarısını etkileyen birçok parametre vardır. Bunlardan en önemlileri sıvı basıncı ve baskı plakası kuvvetidir. Bu parametrelerin şekillendirme sırasında uygun değerlerde olması, sınır çekme oranı ve sacdaki incelme gibi özelliklere doğrudan etki etmektedir. Bu çalışmada Abaqus sonlu elemanlar analiz (SEA) programı kullanılarak optimum sıvı basıncı ve baskı plakası kuvveti profillerinin belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Hidromekanik derin çekme prosesi Abaqus SEA sonlu elamanlar programında modellenirken, program basınçlı bölgeleri tanımlamada yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden Abaqus SEA programının yeteneklerini artıran alt programlar kullanılmıştır. Böylece basınçlı bölgelerin tanımlanmasında deney şartlarına daha fazla yaklaşılmıştır. Daha sonra deneme yanılma metodu kullanılarak Al5754 sac malzemede en az incelmeye neden olan optimum sıvı basıncı ve baskı plakası kuvveti profilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydromechanical deep drawing is a method which used sheet metal forming process. During the process, sheet is taken shape by plastering to punch with the effect of fluid pressure. Affecting the success of this production method has several parameters. The most important of these are the fluid pressure and the blank holder force. Having proper values of these parameters during forming has a direct effect such as drawing ratio, thinning in the sheet. In this study, it is focused on identifying optimum fluid pressure and blank holder force path by using Abaqus Finite Element Analysis (FEA) software. Abaqus FEA program has been insufficient to define areas of pressure in hydromechanical deep drawing process. Therefore subroutines are used that extend the capabilities of Abaqus FEA software. Thus, it has been approximated experimental conditions to define pressurized regions. Afterwards fluid pressure and blank holder force path of AA5754 sheet material that causing minimum thinning are determined by using trial and error method.