Olasılıksal yük akışı analizi
Probabilistic analysis in load flow
  1. Tez No: 337011
  2. Yazar: RIFKI TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜRKER FEDAİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yük akışı analizi, güç sistemleri analizinde kullanılan çok önemli araçlardan biridir. Deterministik yöntemlerde, sistem planlanmasında ve güvenilirlikte önemli olan bazı belirsizlikler ihmal edilmektedir. Bu çalışmada bir güç sisteminde güç akışı probleminin olasılıksal analiz tekniği anlatılmaktadır. Bu çalışmanın amacı sistemin topolojisi sabit tutulurken, sistemdeki belirsizlikleri dikkate alarak çözüm yapmaktır. Her baranın gerilim genliği ve açısının, her hattın aktif ve reaktif güç akışının beklenen değeri ve standart sapması hesaplanmaktadır. Her hat için büyük bir öneme sahip olan duyarlılık katsayıları hesaplanmaktadır. Duyarlılık katsayıları bize düğüm verilerindeki değişikliklerin her hattaki güç akışını nasıl etkileyeceği hakkında bilgi vermektedir. Bu teknik, tüm olası güç akışlarını ve gerçekleşme olasılıklarını hesaplamaktadır. Olasılıksal yaklaşım 9 baralı WSCC sistemine uygulanarak güç sistemlerinde, olasılıksal analizle deterministik analizden daha geniş bilgi sahibi olunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Load flow analysis is one of the most important tools being used in analysing power systems. The significant uncertain parameters of the system planning and reliability are neglected in the deterministic method. In this study, the stochastic technique is proposed to examine the power flow issues in power systems The main aim of this study is to provide a solid solution by considering the system uncertainties while keeping the system topology constant. The prospective values and the standard deviation of the power flow of each power line are estimated. The sensitivity coefficients which are quite significant for each power line are calculated as well. These coefficients tell us that how the changes occurring in the node data influence the power flow of each power line. This technique investigates the possibilities of all power flows taking place in the system. Additionally, by applying the stochastic approach to 9 bus WSCC system it is verified that the stochastic analysis method gives more detailed information in power systems than that the deterministic analysis does.