Yonga istifi bekleme şartlarının liflevhanın fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkisi
Effect of storage conditions of wood chips pile on physical and mechanical properties of fiberboard
- Tez No: 337095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR AYRILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizde ahşap esaslı levha üretimi yapan fabrika sayısı her geçen yıl artmakta olup, odun hammaddesi kaynaklarımız bu yüksek üretim kapasitesini karşılayamaz duruma gelmiştir. Özellikle Marmara bölgesinde faaliyet gösteren levha üretim fabrikaları hammadde yetersizliğinden dolayı yurt dışından gemilerle konteynır içerisinde hazır yonga tedarik etmekte ve fabrika sahasında açık istif halinde depolamaktadırlar. Yongaların sahada istif halinde depolanması halinde istif bekleme şartlarının levhanın kalite özellikleri üzerine ülkemizde kapsamlı bir araştırma yapılmamıştır. Bu araştırma ile yonga istifi bekleme şartlarının liflevhanın fiziksel ve mekanik özelikleri üzerine etkisi araştırılarak sonuçların literatüre ve ülkemizde odun sahasında yonga istifi yapan liflevha fabrikalarına sunulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında odun hammaddesi olarak ülkemizde liflevha fabrikalarında odun sahasında en fazla istif edilen çam odunu yongaları kullanılmıştır. Liflevha fabrikaları yurtdışından ağırlıklı olarak kabuksuz çam yongası tedarik etmekte ve odun sahasında yığın şeklinde depolamaktadırlar. Araştırma, Kastamonu Enteğre Ağaç Sanayinin Gebze Tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Bu maksatla fabrikanın Amerika Birleşik Devletlerinden ithal edilen Pinus palustris (Southern pine, Amerikan Güney Çamı) yongalarından bu araştırma için fabrika sahasında normal büyüklükte bir istif hazırlanarak istiften 1. gün, 15. gün, 30. gün, 45. gün, 60. gün, 90. gün, 120. gün ve 180. gün istifin tamamını temsil edecek şekilde kuru yöntemle yüksek yoğunluklu liflevha (HDF) üretimleri gerçekleştirilmiştir. Her bir istif bekleme süresinde yongaların pH değerleri ve rutubet miktarları ölçülmüştür. Her bir istif bekleme şartı için 2 şer adet olmak üzere 2081 mm x 2632 mm x 8 mm boyutlarında HDF levhası fabrikasyon şartlarda üretilmiştir. Deneme levhaları üzerinde fiziksel özelliklerden rutubet tayini, birim hacim ağırlığı, kalınlığına şişme oranı ve formaldehit emisyonu; mekanik özelliklerden eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve levha yüzeyine dik yönde çekme direnci deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarından yongaların pH değerinin istif bekleme süresi 180 güne ulaştığında 5.66?dan 3.93?e, yonga rutubet miktarının ise %101.2?den %80.8?e düştüğü tespit edilmiştir. Bu durumun yongaların bakteri ve mantar faaliyetleri sonucu bozunması ve egzotermik reaksiyonlardan kaynaklandığı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the number of wood-based panel manufacturers in Turkey has been increased year by year, the native wood resources could not supply enough wood material. In particular, the manufacturers in Marmara region supply their wood material as chips by ships from overseas countries such as USA, Canada, Venezuela due to the raw material deficiency in this region. There is no any study about effect of outdoor chip pile storage on the quality of fiberboard. In this study, effect of outdoor chip pile storage on physical and mechanical properties was investigated. It was aimed to share the results with the literature and the fiberboard manufacturers. Pine wood chip as raw material used in this study since it is the most piled wood specie on the woodyard of the fiberboard manufacturers in Turkey. Turkish fiberboard manufacturers import mostly bark free pine wood chips from overseas and stored outdoors. This research was carried out at Gebze Factory of Kastamonu Integrated Wood Company. For this aim, it was prepared a normal size pile from pine wood (Pinus palustris, Southern pine) chips imported from USA. The dry process high density fiberboards (HDFs) were manufactures from the piled chips at different storage times such as 1. day, 15. day, 30.day, 45 days, 60 days, 90. days, 120 days, and 180 days. The pH values and moisture contents of the wood chips for each storage time were measured. Two HDF panels with dimensions of 2081 mm x 2632 mm x 8 mm were manufactured for each storage time. Physical properties of experimental boards such as moisture content density, thickness swelling, and formaldehyde emission; and mechanical properties such as bending strength, modulus of elasticity in bending, and internal bond strength were performed on the test specimens. The pH value of the HDF panels decreased from 5.66 to 3.93 as the chip piles storage time increased to 180 days. Moisture content of the panels decreased from 101.2% to 80.8% as the chip piles storage time increased to 180 days. It was concluded that this was caused by the degredation of wood chips due to bacteria and fungi activities, and egzotermic reactions.