Yonga ve lif levhalarının ıslak mekanlarda kullanma imkanları üzerine araştırmalar
- Tez No: 55137
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, lifli ve yongalı malzemelerin, ıslak mekanlarda kullanım imkanları araştırıldı. Deneyler, 49±2°C sıcaklık, % 85±5 bağıl nem ortamında yapıldı. Ağırlık, kalınlık ve genişlikteki artış yüzdeleri, 147 saatlik süreçte 9 ayrı gözlemde belirlendi. Deneyler için, lif ve yonga levha örnekleri, verniksiz- tutkalsız (işlemsiz), veraikli-tutkalsız, verniksiz-tutkallı, vernikli-tutkallı olmak üzere dört grupta hazırlandı. Vernikli numunelerde; 6 tür vernik (sentetik, selülozik, iki bileşenli poliüretan, tek bileşenli poliüretan, asit sertleştiricili, selülozik+tinerli), tutkallı numunelerde ise; 3 tür tutkal (polivinilasetat, polimarin, termoplastik) kullanıldı. Deneylerde, genişlik artış değeri ihmal edilebilir miktarda (% 0.5-2) bulundu. İşlemsiz numunelerde; ağırlık artış yüzdesi, lif levhalarda % 97, yonga levhalarda % 80, kalınlık artışı lif levhalarda % 58, yonga levhalarda % 84, vernikli-tutkalsız numunelerde; ağırlık artış yüzdesi, lif levhalarda % 52-94, kalınlık artış yüzdesi % 39-57, verniksiz-tutkallı numunelerde; ağırlık artış yüzdesi, lif levhalarda % 76-90, yonga levhalarda % 72-76, kalınlık artış yüzdesi, lif levhalarda % 45-52, yonga levhalarda % 31-54,. vernikli-tutkallı numunelerde ise; ağırlık artış yüzdesi lif levhada % 7-10, yonga levhada % 6-11, kalınlık artış yüzdesi, lif levhada % 6-7.4, yonga levhada % 3-8.6 olarak bulundu. Bu sonuçlara göre; endüstriyel üretimde lif levha ile termoplastik tutkal, atelye tipi üretimde ise yonga levha malzeme ile polimarin tutkal kullanımının daha uygun olacağı söylenebilir. Islak mekanlar için bu işlemleri görmüş eleman yüzeylerinin iki bileşenli poliüretan vernikle kaplanması önerilebilir. Anahtar Kelimeler : Ahşap malzemenin nem alışverişi, Islak mekan ahşap donanım malzemeleri.
Özet (Çeviri)
In this study, the ability and limits of usage of fibrous board and particle board materials in wet spaces have been investigated. By keeping temperature at 49+2°C and relative humidity at 85+5 % constant the tests were carried out. Increament percentage in weight, thickness and width has been observed using nine different cycles during 147 hours time-period. The fibrous board and particle board test materials were classified into four groups as follows: as received materials, unvarnished-unglued, varnished-unglued, unvernished-glued and vernished-glued. In the varnished samples, six varnishs (syntehetetic, cellulosic, polyurethane with double components, oil based alchid, hardened with acid, and cellulosic+thinnered varnishs) and also three type glues (polyvhinil acetat, polyurethane based, hot-melts glues) were used. In the tests, increament in width value (0.5-2 %) has been found negligible. The weight increament percentage in fibrous boards and particle boards and the thickness increament percentage have been found 97 %, 80 %, 58 % and 84 %, respectively. The weight increament percentage in varnished-unglued samples of fibrous boards, the thickness increament percentage have been found 52-94 % and 39-57 %, respectively. The weigth increament percentage in unvarnished-glued samples of fibrous boards and particle boards and the thickness increament percentage have been found 76-90 %, 72-76 %, 45-52 % and 31-54 %, respectively. The weight increament percentage in varnished- glued samples of fibrous boards and particle boards and the thickness increament percentage have been found 7-10 %, 6-11 %, 6-7.4 % and 3-8.6 %, respectively. According to the tests results, the fibrous material with hot-melt glue has been found suitable for industrial production. In the case of workshop production, particle material with polyurethane based glue has been found suitable. The surfaces of previously processed materials (as mentioned above) coated with polyurethane varnish with double components are recommended for wet spaces. Key Words : The moisture buffering of wooden materials, The wooden equipment materials for wet spaces.