Viskoelastik bir akışkanın hareketli bir plaka üzerindeki akışı
Flow of a viscoelastic fluid on a moving plate
- Tez No: 337099
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BARIŞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, manyetik alan tesiri altındaki viskoelastik Walters? B akışkanının alttan düzlemsel bir plaka ile sınırlandırılmış yarı sonsuz gözenekli bir ortam içindeki üç boyutlu durma noktası akışı incelenmiştir. İlk olarak, gözenekli ortamda manyetik alan etkisi altında Walters? B? akışkanının hareketini yöneten vektörel denklem çıkarılmıştır. Kısmi türevli denklem takımından oluşan hareket denklemi benzerlik dönüşümleri sayesinde non-lineer adi diferansiyel denklem sistemine dönüştürülmüştür. Elde edilen diferansiyel denklem sistemi tekil bir sınır değer problemi teşkil ettiği için öncelikle pertürbasyon metodu ile düzgün bir sınır değer problemine dönüştürülmüş olup, elde edilen denklemler sayısal olarak çözülmüştür. Daha sonra tekil problem doğrudan doğruya sayısal olarak çözülmüştür. Elastik parametrenin, manyetik parametrenin ve gözeneklilik parametresinin, hız profilleri ile ilgili fonksiyonlar, levha üzerindeki kayma gerilmesi, levha ile akışkan arasındaki ısı transferi üzerindeki etkileri grafikler ve tablolar vasıtasıyla incelenmiştir. Elde edilen tam sayısal çözüm sayesinde pertürbasyon metodunun geçerlilik aralığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates three dimensional magneto-hydrodynamic stagnation point flow towards a moving plate of Walters? B? fluid through a porous medium. Firstly, the differential equations which govern the flow of Waltes? B? fluid with magnetic effect in a porous medium are obtained. By using similarity transformations the non-linear partial differential equations of motion is reduced to non-linear ordinary differential equation system. The resulting ordinary differential equation system is a singular boundary value problem. Therefore, regular boundary value problem, which is achieved by perturbation method, is solved with numerical method. Then, the singular value problem is solved directly by numerical method. Velocity profiles, shear stress at the plate surface and heat transfer between plate and fluid due to different elastic parameter, magnetic parameter and porosity parameter has been presented with tables and graphics. The validity range of perturbation method solution was determined by comparing the results of the direct numerical solution.