Yazılım süreçlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesine ilişkin bir ölçüm ve iyileştirme modeli ve uygulaması
A measurement and improvement model for determining the factors affecting software processes and its application
- Tez No: 337117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL TANRIKULU, PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Bölümü
- Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yazılım projelerinde kalite, zaman ve maliyet öngörülerinden sapmaya sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve erken aşamalarda önlem alınması, projelerin başarısı açısından son derece önemlidir. Yazılım süreçlerine ilişkin nicel analizleri gerçekleştirmek için istatistiksel metotların kullanımı gereklidir. Altı Sigma, istatistiksel araçlar yardımı ile ürün ve süreçlerin sürekli iyileştirilmesini hedefleyen sistematik bir yaklaşımdır.Bu çalışma ile hedeflenen, Altı Sigma yaklaşımının yazılım süreçlerine uygulanması yöntemi ile, yazılım projelerine ait başarı göstergelerini ölçülebilir hale getirerek, yazılım süreçlerine etki eden faktörleri kontrol edecek bir model oluşturmaktır. Oluşturulan model ile henüz planlama aşamasındayken yazılım projelerinin başarısını etkileyen faktörler analiz edilerek, projeye ait başarı düzeyinin öngörülmesi ve ortak bir birimle ifade edilmesi hedeflenmiştir.Çalışmada Altı Sigma DMAIC yaklaşımı yazılım süreçlerine uygulanmıştır. Literatür taraması ile proje başarı göstergeleri belirlenmiştir. Literatür taraması, odak grup çalışması ve bir anket çalışması ile proje başarısını etkilediği düşünülen faktörler belirlenmiştir. Sonrasında uzman görüşü alınarak belirlenen faktörler için ağırlıklandırma çalışması yapılmıştır.Dört farklı kuruluşa ait 48 yazılım projesi analiz edilerek, yazılım süreçlerini etkilediği düşünülen faktörlerin üretilen yazılımın hata yoğunluğu, proje süresine uyum ve proje kaynak planına uyum olarak belirlenen temel proje başarı göstergelerine olan etki düzeyleri incelenmiştir. Üç bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişki çoklu regresyon analizi ile karakterize edilmiştir. Altı Sigma toplam süreç verimliliği kavramından hareketle bağımlı değişkenlerin performansı ile toplam proje başarısını ifade edecek şekilde bir model oluşturulmuştur.Oluşturulan model ile henüz planlama aşamasındayken projelerin başarısını etkileyen faktörler analiz edilerek, projeye ait başarı düzeyini ortak bir ölçüt ile öngörmek ve ifade etmek mümkün olacaktır. Bu sayede nicel süreç iyileştirme yöntemlerini uygulamak isteyen yazılım organizasyonları için de bir örnek ve yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the factors that cause deviation from the estimated quality, time, and cost, and taking appropriate actions at an early stage is extremely important for the success of software projects. It is necessary to use statistical methods in order to carry out the quantitative analysis of software processes. The Six Sigma is a systematical approach, which aims continuous improvement of products and processes with the aid of statistical tools.The aim of this study is to create a model to control the factors affecting the software processes by getting performance indicators of software projects into a measurable form with the application of Six Sigma approach to software processes. While still in the planning phase, through analysing the factors that affect the success of software projects using the model created, predicting the projects success level and describing it in an accepted unit has been targeted.Throughout the research, the Six Sigma DMAIC approach has been applied to software development processes. The project success indicators have been identified with the literature review. The factors that are considered to have an influence on the project success have been hypothesised, via working with focus groups, doing a literature review and a survey. Afterwards, a weighing work for the determined factors has been carried out by consulting to an expert.Analyzing 48 software projects from four different institutions, impact levels of the factors that are supposed to affect software processes on the main project success indicators have been inspected. The relation amongst three dependent variables and independent variables was characterized using multiple regression analysis. Using the Six Sigma concept of total process improvement, a model that will describe total project success with dependent variables has been created.With this model, it will be possible to predict and express success levels of new projects with a common measure at the planning phase of the project. This way, an example and a road map is obtained for the organisations willing to apply the quantitative process enhancement method.