Kentiçi ulaşım sorunları, çözümleri ve Trabzon'un kentiçi ulaşım sorunlarına çözüm araştırılması
Urban transportation problems, solutions and a research to solve transportation issues in Trabzon
- Tez No: 33713
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Kentiçi Ulaşım Sorunları > Çözümleri Ve Trabzon* un Kentiçi Ulaşım Sorunlarına Çözüm Araştırılması. Günümüzde gelişmekte olan kentlerin en önemli sorunlarının basında ulaşım sorunları yer almaktadır. Bu çalışmada kentiçi ulaşım sorunları, trafik, çevre, ekonomi açısından gruplandırılarak incelenmiştir. Çalışmanın daha sonraki bölümünde ise kentiçi ulaşım sorunlarının çözümünde geçmişte ve günümüzde uygulanan yöntemler araştırılmıştır. Sorunların geçmişte yüksek maliyetli yatırımlarla çözülmeye çalışıldığı, günümüzde ise mevcut ulaşım altyapısının en verimli bir şekilde kullanılmasının amaçlandığı görülmüştür. Buna paralel olarak toplu taşıma önem verilip, raylı sistemlerin kullanımı gündeme gelmiştir. Daha sonra Trabzon kenti ulaşım altyapısı ve kullanılan yolcu taşıma sistemleri incelenmiş ve doruk saatlerde trafiğin yoğun olduğu noktalarda taşıt sayımları yapılmıştır. Bu şekilde Trabzon'da yaşanan kentiçi ulaşım sorunları ortaya konulmuş ve bu sorunlara kısa, orta ve uzun vadede çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ulaşım, Trafik, Demiryolu. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urban Transportation Problems, Solutions And A Research To Solve Transportation Issues In Trabzon. Transportation problems take place at the top of the most serious issues in the developing metropolitan areas. In this study, urban transportation problems are classified and investigated in terms of traffic, environment and economy. In the following chapter of the study the methods used in the past and present to solve urban transportation problems were investigated. In the past, while transportation issues used to be solved in a very expensive manner; today, it is aimed that present transportation substructure must be used in a very efficient manner. Parallel to this, integrated transportation has been considered and railroad systems have been put an agenda. Afterwords transportation substructure of Trabzon and passenger transporting systems were investigated and vehicles were counted at intersections where traffic is crowded at certain times. In this way, present transportation problems in Trabzon were clarified and solutions such as short-term, medium-term and long-term to the problems were studied. Key Words : Transportation, Traffic, Railroad. VII