Kent içi ulaşım sorunları, çözümleri ve Erzurum örneği
Urban transportation problems, solutions and Erzurum example
  1. Tez No: 121348
  2. Yazar: METİN GÖKTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİR GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Y. Lisans Tezi KENTİÇİ ULAŞIM SORUNLARI, ÇÖZÜMLERİ VE ERZURUM ÖRNEĞİ Metin Göktuğ Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr.Mahir Gökdağ Günümüzde gelişmekte olan kentlerin en önemli sorunlarının başında ulaşım sorunları yer almaktadır. Bu çalışmada kentiçi ulaşım sorunları; trafik, çevre ve ekonomi açısından gruplandırılarak incelenmiştir. Çalışmanın daha sonraki bölümünde ise kentiçi ulaşım sorunlarının çözümünde geçmişte ve günümüzde uygulanan yöntemler araştırılmıştır. Sorunların geçmişle yüksek maliyetli yatırımlarla çözülmeye çalışıldığı, günümüzde ise mevcut ulaşım altyapısının en verimli bir şekilde kullanılmasının amaçlandığı görülmüştür. Buna paralel olarak toplu taşıma önem verilip, raylı sistemlerin kullanımı gündeme gelmiştir. Daha sonra Erzurum kenti ulaşım altyapısı ve kullanılan yolcu taşıma sistemleri incelenmiş ve doruk saatlerde trafiğin yoğun olduğu noktalarda taşıt sayımları yapılmıştır. Bu şekilde Erzurum'da yaşanan kentiçi ulaşım sorunları ortaya konulmuş ve bu sorunlara kısa, orta ve uzun vadede çözümler üretilmeye çalışılmıştır. 2002, 80 sayfa Anahtar kelimeler : Trafik, ulaşım, raylı sistem, karayolu, sinyalize kavşak
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. S Thesis URBAN TRANSPORTATION PROBLEMS, SOLUTIONS AND ERZURUM EXAMPLE Metin Göktuğ Atatürk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor : Asst.Prof.Dr. Mahir Gökdağ Transportation problems take place at the top of the most serious issues in the developing metropolian areas. In this study, urban transportation problems are classified and evaluated in terms of traffic, environment and economy. In the following chapter, methods used in the past and today to solve urban transportation issues used to be solved in a very expensive manner. Parallel to this, integrated transportation has been considered and railroad system have been put on agenda. Following, Erzurum's transportation substructure together with passenger transporting system were investigated and vehicles were counted at intersections where traffic is crowd at certain times.ln this way, present transportation problems in Erzurum were clarified solutions such as short term, medium term and long term to the problems were studied. 2002, 80 pages Keywords : Traffic, transportation, railroad, highway, signalized intersection