Doğu Karadeniz bölümünde göçmen kuşlar üzerine araştırmalar
Observations on migratory birds in the eastern Karadeniz region
- Tez No: 33714
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEREZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 227
Özet
Doğu Karadeniz BölUmü'nde Göçmen Kuşlar Üzerine Araş tırmalar Türkiye, ornitolojlk açıdan, Batı Palearktigin en önemli ülkeleri arasında yer almaktadır. ülkemiz, Avrupa'da nesli tükenmiş veya tükenmekte olan pek çok kuş türünü barındır maktadır. Doğu Karadeniz Bölümü, evrensel boyutlara sahip olan kuş göçleri bakımından, önemli bir konuma sahiptir. Kuzey doğu - güney göç yolu, Türkiye üzerinden geçen önemli göç yollarından birisidir. Bu göç yolunun, toplanma hunisi şeklindeki çok önemli bir kısmı. Doğu Karadeniz Bölümünde bu lunmaktadır. Kuşlar, her yıl yöre üzerinden düzenli bir şekilde kuzeydoğu - güney göç yolunun yanısıra, kuzey - güney ve doğu - batı doğrultularını da kullanarak göç etmektedir. Bu kuşlar içerisinde, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan türler de bulunmaktadır. Göçmen kuşlar, bu sırada pek çok tehlike ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Yöredeki göçmen kuşlar hakkında henüz yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu durumda onları koruyamayız ve onlardan yararlananlayız. Bu nedenle,
Özet (Çeviri)
Observations on Migratory Birds in The Eastern Karadeniz Region From ornitological point of view Türkiye has an impoi - tant place among the western palearctic countries. Türkiye inhabits many birds species which has been diminished and extinct in the continent of Europe. The Eastern Karadeniz Region has an important position regarding the migration of the birds, universally. The north east-south migration route is one of the important ways fre quented by the migratory birds over Türkiye. The most impor tant part of this migration route which is in the form of a collecting funnel is situated in the Eastern Karadeniz Region. Birds have been taking this route regularly every year while migrating in the direction of north - south, east - west in addition to northeast - south route over this region. Among these birds there are some species which are facing the danger of extinction. The migratory birds face a lot of risks during this flight. We do not have sufficient information in respect to the migratory birds in the region, yet. We can not preserve them and make use of them under the circumstances. Therefore, it has been necessary to make a research on the subject of