Orman fidanlıklarında değişik dozda kükürt ve amonyum sülfat uygulamalarının toprağın bazı kimyasal özelliklerine etkileri
Effects of sulfur and ammonium sulfate applications with different dosages on some chemical properties of soil in forest nurseries
- Tez No: 337135
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ÖMER KARAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çankırı Kenbağ Orman Fidanlığında topraklara değişik dozlarda toz kükürt ve amonyum sülfat uygulamaları sonrası pH, elektriksel iletkenlik, kireç (CaCO3), organik karbon ve toplam azot gibi kimyasal toprak özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Çalışmada iki farklı deneme oluşturulmuştur. İlk denemede 50, 75 ve 100 g/m2 dozlarında toz kükürt; 10, 25 ve 50 g/m2 dozlarında amonyum sülfat, ikinci denemede ise 200, 300 ve 400 g/m2 dozlarında toz kükürt; 100, 150 ve 200 g/m2 dozlarında amonyum sülfat toprağa verilmiştir. Tekrarlı örneklemeler; dozajlar uygulamadan önce bir sefer ve uygulamadan sonra 10, 20, 30, 45, 60, 90, 120 ve 150. günlerde 0-20 cm derinlikten toprak örnekleri alınarak gerçekleştirilmiştir. Örnekleme sonu ve başlangıca göre yapılan karşılaştırmalara göre; birinci ve ikinci deneme alanlarında toz kükürt uygulamasıyla toprak pH?sında 0,4-0,6 birime varan, amonyum sülfat uygulamasıyla ise pH?da 0,3-0,5 birime varan azalmalar olmuştur. En fazla azalmanın kükürt 75 g/m2 uygulamasında 0,6 birim olduğu görülmüştür. Toprak pH?sının düşürülmesinde toz kükürtün amonyum sülfata göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Kontrol uygulaması dahil olmak üzere diğer toz kükürt ve amonyum sülfat uygulamalarında elektriksel iletkenlik ilk değerine göre genel olarak artmıştır. Toprak kireç değerleri her iki deneme alanında da genel olarak 150. güne kadar azalmakta ve daha sonra artarak 0. gündeki ilk değerlerine yaklaştığı görülmüştür. Genel olarak toprak azot değerleri her iki denemede de belirgin bir eğilim ve değişim göstermemektedir. Azota benzer olarak toprak organik karbon değerleri de her iki deneme alanında da 0. günden 150. güne kadar farklı artış ve azalışların olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; Çankırı Kenbağ Orman Fidanlığında toprak reaksiyonunun düzenlenmesi için 75-100 g/m2 kükürt dozu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
After different dosages of powder sulfur and ammonium sulfate applications on soils in Çankırı Kenbağ Forest Nursery, changes in chemical soil properties such as pH, electrical conductivity, lime, organic carbon and total nitrogen were examined. Two different trials were constituted in the study. In the first trial, 50, 75 and 100 g/m2 dosages of powder sulfur; 10, 25 and 50 g/m2 dosages of ammonium sulfate, while in the second trial, 200, 300 and 400 g/m2 dosages of powder sulfur; 100, 150 and 200 g/m2 dosages of ammonium sulfate were given to the soil. Repetitive samplings were carried out by taking soil samples for one time before the application of the dosages and through the depth of 0-20 cm on 10th, 20th, 30th, 45th, 60th, 90th, 120th and 150th days after the application. With reference to the comparisons made according to the end of sampling and the beginning; decreases reaching 0,4-0,6 units in soil pH with powder sulfur application while decreases reaching 0,3-0,5 units in pH with ammonium sulfate application occurred in the first and second trial fields. It was observed that the maximum decrease was 0,6 units in sulfur 75 g/m2 application. It was concluded that powder sulfur is more effective than ammonium sulfate in reducing soil pH. Including the control application, electrical conductivity in other powder sulfur and ammonium sulfate applications increased in general in comparison with its first rate. It was observed that the lime rates in soil decreased in general until 150th day and then increased and approximated to its first rates on 0th day in both trial fields. Nitrogen rates of soil don?t show an apparent tendency and change in general in both trials. Similarly to the nitrogen, it was observed that organic carbon rates of the soil also showed different increases and decreases from 0th day to 150th day in both trial fields. When the findings obtained as a result of the search are evaluated; 75-100 g/m2 dosage of sulfur may be recommended to regulate the soil reaction in Çankırı Kenbağ Forest Nursery.