Çam fidelerinde görülen çökerten hastalığının etmenleri ve kimyasal yolla önlenmeleri
  1. Tez No: 6099
  2. Yazar: NURGÜL VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ DELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
17 ÖZET Çam fidelerinde görülen çökerten hastalığının etmenle ri ve kimyasal yolla önlenmeleri. Fıstık çamı (Pinus pinea L.) ülkemizin ekonomik açıdan önemli çam ağaçları arasındadır. Bu nedenle, değişik orman fidanlıklarında, diğer orman ağaçları yanı sıra yoğun olarak fıstık çamı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak, bazı orman fidanlıklarındaki gözlemlerimiz, yapılan sürekli ilaçlamala ra karşın, fıstık çamı fidelerinde çökerten hastalığının ö nemli kayıplara neden olduğunu göstermiştir. Böyle bir soruna çözüm aramak amacıyla yürütülen ça lışmamızda, önce çökerten etmenleri ve taşınma yolları üze rinde durulmuştur. İzmir Karşıyaka Orman Fidanlığında kuru lan denemeler, içeriğinde, hastalıkla kimyasal savaşım ola nakları, değişik fungisid programlarının denenmesi biçimiyle araştırılmıştır. Yapılan izolasyonlar sonucu, çökerten etmenleri ara sında en önemli yeri Fusarium (özellikle F. oxy sporum) tür leri almıştır. Bu projenin yanısıra, Rhizoctonia sp., Pythium spp. Phytöphthora spp. gibi etmenlerde saptanmıştır. Söz konusu fungusların bir bölümünün tohum yoluyla ta şınmasına karşın, bir bölümünün de üst üste fidan yetiştiri len topraktan fidelere bulaştığı anlaşılmıştır. Kimyasal savaşım olanaklarını araştırmak için yapılan çalışmalarda thiram, metalaxyl ve benomyl etkili maddelerini içeren programlar denenmiş ve olumlu sonuçlar elde edilmiş tir.
Özet (Çeviri)
18 SUMMARY The Causal Agents of Damping off Disease Affecting the Pine Seedlings and Their Control by some Chemicals. The Italian stone (Pinus pinea L.) is one of the most important pine varieties intensively grown in Turkey. So, the pine seedlings have been intensively produced together with the other forest trees in various forest nurseries. However, al thought the continous chemical treatments were done to control the damping-off disease, our preliminary observations showed that this disease have been caused the significant losses in forest nurseries. In the present study, in order to solve the above mentioned problem, first the agents of damping-off disease were identified and later, the transmission ways of the pathogens were investigated. In the chemical control trials the different programs of fungicides were used. These trials were carried out in the forest nursery of the Karşıyaka İzmir. As a result of the isolations, it was found that, Fusarium spp. (especially F. oxysporum ) were of the most important damping-off agent. In addition to Fusarium sppj Rhizoctonia spp. and Phytodlbfaora spp. were isolated from the diseased seedlings. In the assays, it was determined that some of pathogens mentioned were transmitted via seeds whereas certain pathogens also infected the seedlings by soils which have been done the cultivation of seedlings continuously. In the studies to be performed for researching the possibility of chemical control of disease in question, it was found that the programs including the compounds such as thiram, metalaxyl and benomyl were effective.