Palet çivileme makinesinin 'İmalat İçin Tasarım' yöntemi ile incelenmesi
Analysis of pallet nailing machine by 'Design For Manufacturing' method
- Tez No: 337144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDOĞAN KARAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada palet oluşturmak amacıyla kullanılan el ile çivileme ve diğer sistemlere alternatif oluşturabilecek bir Palet Çivileme Makinesinin tasarımı ele alınmış olup, tasarım kriterlerinin belirlenmesinde uzman sisteme başvurulmuştur. Çivileme ünitesi sayısı, paletin makine içindeki yerleşim konumu ve alan bilgileri tasarım kriterleri arasında göz önünde bulundurulmuştur. Tasarım kriterlerinin belirlenmesine olanak sağlayan bir uzman sistem programı geliştirilmiştir. Tasarım kriterleri belirlenen Palet Çivileme Makinesi SolidWorks programı ile üç boyutlu (3B) olarak tasarlanmıştır. Ayrıca SolidWorks DFMXpert modülü ile imalat için uygunluğu incelenmiştir (DFM). En son aşama da ise Ansys programı vasıtasıyla explicit ve nonlineer analizleri yapılmıştır. Ansys programında explicit analiz ile yapılan analizlerde çivileme işlemi sırasında parçalar arasında kaymalar olduğu görülmüş, bu kaymaları önlemek amacıyla parçaları bir arada tutan bir sistem geliştirilmiş olup, parçaların birbirine bağlanması için gereken kontak kuvveti bulunmuştur. Ayrıca nonlineer analiz ile Al Alaşımı, Ti-55, Sertleştirilmiş Çelik (SST) malzemeleri kullanılarak sistemin tamamındaki eşdeğer gerilmeler ve sistemi hareket ettirmek için gerekli kuvvetler bulunmuştur.Bu çalışmalar neticesinde, Al malzemesi en uygun malzeme olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The design of the Pallet Nailing Machine has been followed in order to make an alternative to hand-nailing or other sytems which are used for producing pallet, and an expert system has been applied to determine the design criteria. The number of nailing unit, the location of pallet in the machine and the information of the area have been taken into account. An expert sytem program has been developed to determine the design criteria. The Pallet Nailing Machine has been designed in 3D by SolidWorks program. Also, design for manufacturing (DFM) has been investigated using SolidWorks DFMXpert module. Finally, the analyses have been performed explicit and nonlinear via Ansys program. It was observed that there were dislocations between pieces in the process of nailing when the analyses were performed by Ansys program with explicit analysis. Therefore, a system that provides keeping these pieces together was developed to avoid dislocations, and contact strength needed for the pieces to be combined was calculated. Equivalent tension and force that is needed to move the system was determined by nonlinear analysis using Al Alloy, Ti-55 and Stainless Steel materials.In conclusion, Al is determined to be the most efficient material.