Bir Android uygulama modeli: İstanbul toplu taşıma bilgi sistemi
A model of Android application: Istanbul public transportation information system
  1. Tez No: 337148
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Bu değişim, şehir yaşamında da bazı değişikliklere neden olmuş; ?akıllı şehir? kavramı ortaya çıkmıştır. Özellikle mobil teknolojinin gelişimi ile birlikte güncel bilgiye zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde ulaşmak mümkün olabilmiştir. Akıllı şehirlerde, ulaşım sistemlerinin de akıllı ve mobil hale gelmesi büyük önem taşımaktadır.Öte yandan tüm metropollerde olduğu gibi İstanbul'da da ulaşım konusunda çözüm gerektiren sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Birçok toplu ulaşım alternatifi olmasına rağmen bunlara dair bilgilerin, insanlara ihtiyaçları olduğu zamanda, doğru ve güncel olarak sunulmasında aksaklıklar yaşanabilmektedir. Bu bağlamda, insanların özellikle her zaman yanlarında bulunan mobil cihazlardan toplu ulaşım bilgilerine tek kaynaktan erişebilmeleri ve güncel bilgilere göre ulaşım planlarını yapabilmeleri büyük bir ihtiyaçtır.Bu çalışmada amaç, çok farklı toplu ulaşım alternatifleri olan bir şehirde yaşayan insanların güncel ve doğru toplu ulaşım bilgilerine daha kolay ve daha hızlı erişmelerini sağlayacak bir mobil uygulama geliştirmektir. Bu kapsamda, İstanbul ele alınarak ?Transistanbul? adlı İstanbul Toplu Taşıma Bilgi Sistemi mobil uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamanın daha sonra geliştirilecek toplu ulaşım uygulamaları için model oluşturması hedeflenmiştir.Günümüzde oldukça yaygın kullanılan mobil araçların başında akıllı telefonlar gelmektedir. Akıllı telefonların arasında işletim sistemi Android olanların 2012 yılının dördüncü çeyreğinde %69 satış oranına ulaştığı göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu uygulamanın Android platformunda geliştirilmesi uygun görülmüştür. Dolayısıyla Transistanbul, mobil bir Android uygulamasıdır. Yazılım geliştirme metodolojisi olarak Scrum'ın kullanıldığı Transistanbul, Eclipse ortamında Java programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Ayrıca, Türkçe ve İngilizce dillerini desteklemektedir.İstanbul'daki tüm toplu ulaşım kurumlarında tutulan veriler, standart bir formatta ve ortak bir platformda birleştirilerek mobil cihazlardan erişebilecek hale getirilmiştir. Böylece, İstanbul'da yaşayanların toplu ulaşım araçlarına ilişkin bilgilere ihtiyaçları olduğu zamanda, doğru ve güncel olarak erişmelerini sağlayan bir mobil uygulama elde edilmiştir. Transistanbul, kullanıma açılması amacıyla Google Play Store'da yayınlanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ne teslim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Current developments in technology have influence on all aspects of life as well as on city life. Thus, we are introduced by the term of ?smart cities?. Mobile technologies, especially, have made possible to access up-to-date information independently from space and time. In smarter cities, it is so important that transportation systems should also be on the mobile platform and become smarter.On the other hand, there are some problems with transportation issues in İstanbul, as in all the metropolises in the world. Although there are many public transportation options offered by the public authorities, it is a fact that people have some troubles to get valid and up-to-date information about those options when they require. In this case, there is the need for accessing up-to-date public transformation information from a unique source via mobile devices, which people carry with themselves anytime and anywhere; and making transportation plans according to that information.In this study, it is aimed to develop a mobile application that provides to access up-to-date information about public transportation more easily and faster for people living in such a city that offers many public transportation opportunities, like İstanbul. In this context, the mobile application of İstanbul Public Transportation Information System, which was named as Transistanbul, was developed. It has been intended for this application to be a model for future applications related to public transportation.Smart phones are the most common mobile devices at the present time. Those with android operating system have the sale rate of 69% in the last quarter of 2012. Considering this, it would be proper to develop Transistanbul in the android platform. Thus, Transistanbul is an android mobile application. It has been developed in Java programming language on Eclipse. Scrum has been used as the software development methodology. Also, it supports English and Turkish languages.