Organo kil içeren uzun yağlı alkid reçinelerinin hazırlanması ve film özelliklerinin incelenmesi
Preparation of long oil alkyd resins containing organo clay and investigation of film properties
  1. Tez No: 337149
  2. Yazar: MÜZEYYEN TAHMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE GÜÇLÜ, DOÇ. DR. IŞIL ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alkid reçineleri üstün performansları, kolay uygulanabilir olmaları ve çok yönlü kullanım özellikleri nedeni ile boya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan temel sentetik reçinelerdir. Alkid reçinelerinin özellikleri çeşitli reaktif kimyasallarla ve diğer polimerik malzemelerle modifikasyonla geniş bir skalada geliştirilebilir. Bu tez çalışması kapsamında, organokil katkılı nanokompozit yapıda uzun yağlı alkid reçinelerinin sentezi in situ yöntemle gerçekleştirilmiştir. Alkid reçinelerinin formülasyon hesaplamaları ?K alkid sabiti sistemi? kullanılarak yapılmıştır. Alkid reçineleri %60 yağlı olacak şekilde, ftalik anhidrit, gliserin, ağaç yağı asidi ve dipropilen glikol kullanılarak hazırlanmıştır. Yüzeyi oktadesilamin ve aminopropiltrietoksisilan ile modifiye edilmiş montmorillonit esaslı organokil başlangıçta reaksiyon ortamına ilave edilmiştir. Reaksiyonlar, mekanik karıştırıcı, Dean-Stark parçası, gaz geçirme sistemi, kontakt termometre içeren cam reaktör sisteminde 220-240oC aralığında ve azot atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Reaksiyonun ilerleyişi asit indisi tayinleri ile izlenmiş ve asit indisi istenilen değere ulaşıncaya kadar reaksiyona devam edilmiştir. Reaksiyon sonunda elde edilen uzun yağlı alkid reçineleri, ksilen içerisinde çözülerek %60 katı maddeye seyreltilmiş ve bu reçinelerden hazırlanan filmlerin fiziksel, kimyasal ve termal özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak, organokil katkısının reçine filmlerinin fiziksel, kimyasal ve termal dayanımları üzerine olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkyd resins are major synthetic resins extensively used in the paint industry because of their ease of application, versatility and good performances. The properties of alkyd resins can be developed by modification with varied reactive chemicals and other polymeric materials in wide spectrum. In this thesis, synthesis of long oil nanocomposite alkyd resins containing organo clay was realized by in situ technique.``K alkyd constant system? was used for the formulation calculations of the alkyd resins. Alkyds formulated having oil content 60% will be prepared with phthalic anhydride, glycerine, tall oil fatty acid and dipropylene glycol. Surface modified montmorillonite with octadecylamine and aminopropyltriethoxysilane was added to the reaction medium in the beginning of the reaction. The reactions were carried out in a round bottom flask equipping with a Dean?Stark piece, gas bubbler, contact thermometer and mechanical stirrer system at 220-240oC in nitrogen atmosphere. The reaction was monitored by the acid value determination until the desired acid value. After the reaction, long oil alkyds were dissolved in xylene to 60% (w) solid content and physical, chemical and thermal properties of films prepared these resins were investigated. As a result, it is observed that organoclay content has a positive effect on physical, chemical and thermal properties of alkyd resin.