CMS deneyinde geniş çabukluk açıklığı olaylarının araştırılması
Investigation of large rapidity gap events at CMS experiment
- Tez No: 337147
- Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
LHC'deki CMS dedektörünün minimum tetikleme veri örnekleri kullanılarak ?s=7 TeV'deki proton-proton çarpışmalarında ileri geniş çabukluk açıklığının diferansiyel tesir kesiti (d?/d??^F) ölçüldü. Veri örneklerinin toplam parlaklığı 20.322 ?b^(-1)'na karşılık gelmektedir. Küçük çabukluk açıklığı büyüklüklerinde kırınım olmayan katkının exponansiyel olarak düştüğü gözlendi ve ??^F>3 olayları için diferansiyel tesir kesiti açıklık büyüklüğü birimi başına yaklaşık 1 mb olarak ölçüldü. Ayrıca, CMS detektörünün ileri çabukluk bölgelerindeki enerji akışı (dE/d?) ?s=0.9,2.36 ve 7 TeV pp çarpışmalarında farklı olay sınıfları için ölçüldü. Ölçümler 3.15 < |?| < 4.9 sanki-çabukluk bölgesinde minimum tetikleme olayları ve en azından iki yüksek-momentumlu jet içeren olaylar için yapıldı ve sonuçlar farklı çeşitli Monte Carlo olay üreteçlerinin öngörüleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The differantial cross section of forward rapidity gaps (d?/d??^F) is measured in proton-proton collisions at ?s=7 TeV using minimum bias data sample of CMS detector at the LHC. The data sample corresponds to an integrated luminosity of 20.322 ?b^(-1). An exponantial falling non-diffraction contribution is observed at small rapidity gap sizes and the differantial cross section for events ??^F>3 is approxtimately measured as 1 mb per unit of gap size. In addition, the energy flow (dE/d?) in the forward rapidity regions of CMS detector is measured for different event classes at ?s=0.9,2.36 and 7 TeV pp collisions. The measurements are made in the pseudorapidity range 3.15 < |?| < 4.9 for minimum-bias events and events with at least two high-momentum jets, and the results are compared to the predictions of various Monte Carlo event generators.