İlköğretim 8. sınıf düzeyinde maddenin yapısı ve özellikleri ünitesinin kuantum öğrenme modeline dayalı öğretimi
Teaching the structure and properties of matter unit based on quantum learning model at primary 8th grade level
  1. Tez No: 337166
  2. Yazar: CEMİLE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 8. sınıf düzeyinde“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinin Kuantum Öğrenme Modeline dayalı olarak öğretiminin, öğrencilerin akademik başarıları, fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları ve mantıksal düşünme becerileri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı Balıkesir Merkez?inde bir ilköğretim okulun 8.sınıfta öğrenim gören toplam 62 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma için birbirine denk, biri kontrol, diğeri deney grubu olmak üzere iki tane 8. sınıf seçkisiz olarak seçilmiş ve çalışma bu gruplar ile yürütülmüştür. Araştırmada, ön test-son test deney ve kontrol gruplu modeli içeren yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma sürecinde deney grubunda kuantum öğrenme, kontrol grubunda ise yapılandırmacı öğrenme temel alınmıştır.“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinde yer alan konular deney grubunda Kuantum Öğrenme Modeline uygun olarak geliştirilen rehber ders materyali ile kontrol grubunda ise Fen ve Teknoloji dersi öğretmen kılavuzunda yer alan yönergeler doğrultusunda işlenmiştir. Araştırma, haftada 4 saat olmak üzere toplam 36 ders saatini kapsayan süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel veri toplama aracı kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak,“Akademik Başarı Testi”,“Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, ve“Mantıksal Düşünme Grup Testi”kullanılmıştır. Testler her iki gruba deneysel işlem öncesi ve işlem sonrası son test olarak uygulanmıştır. Nicel veriler SPSS 16 programı kullanılarak ilişkili ve ilişkisiz t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda,“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinin Kuantum Öğrenme Modeline dayalı olarak öğretimin, öğrencilerin akademik başarıları, fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları ve mantıksal düşünme becerileri üzerine etkisinin olumlu yönde olduğu ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fen eğitimi, kuantum öğrenme modeli, fen tutumu, akademik başarı testi, mantıksal düşünme grup testi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of quantum learning model based instruction of“The structure and properties of matter”topic on students' academic achievement, attitudes towards science and technology course and logical thinking skills. The study was conducted with a total of 62 students studying in the 8th grade of an elementary school in the city center of Balıkesir district in 2011-2012 academic year. For this reason, two equivalent 8th classes were selected randomly, one of which was control and the other was experiment group. Quasi-experimental design was implemented with pre test-post test experiment and control groups. During the study, quantum learning was taken into basis for the experiment group and constructivist learning was taken into basis for the control group. The subjects in“The structure of matter and its properties”unit were covered in the experiment group with the guiding course material developed for quantum learning model and those topics were covered in the control group by considering the directions in science and technology course teachers? guide book. The research was carried out in a total of 36 course hours, 4 hours in a week. For data gathering, quantitative data gathering instruments were utilized in the study. As quantitative data gathering instrument,“Academic Achievement Test”,“Attitudes Towards Science and Technology Course Scale”and“Logical Thinking Group Test”were utilized. The tests were implemented to both groups as pre- and post tests. Quantitative data were analyzed with independent and related groups t-tests with the help of SPSS 16 program. As a result of the study, it was found that students' academic achievement, attitudes towards science and technology course and logical thinking skills were improved positively based on the instruction of ?The structure of matter and its properties? with quantum l KEYWORDS: Science education, quantum learning model, science attitudes, academic achievement test, logical thinking group test.earning model.