Maddenin yapısı ve özellikleri ünitesinde işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğrenmenin başarı ve tutuma etkisi
The effect of computer based cooperative learning on the success and attitude of the students through 'The structure and properties of matter' unit
- Tez No: 558336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde eğitim metotlarının güncellenip daha verimli hale getirilmesi ve bunun yanında da gelişen teknolojinin eğitim alanında kullanılması eğitimin çağdaş standartları yakalaması açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğrenme yönteminin ortaöğretim sekizinci sınıf fen bilimleri dersi kapsamında akademik başarı ve tutum üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2011-2012 öğretim yılında Edirne ilinin Merkez İlçesi'nde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Lala Şahin Paşa İlköğretim Okulunda farklı şubede öğrenim gören 53 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubu (N=26) ve kontrol grubu (N=27) araştırmacı tarafından rastgele seçilmiştir. Çalışma 8.sınıf fen bilimleri dersi Maddenin Yapısı ve Özellikleri kapsamında 5 hafta boyunca toplam 20 ders sürmüştür. Çalışmamızda veri toplanması aşamasında başarı testi ile fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma da“Maddenin Yapısı ve Özellikleri”ünitesinde işbirliğine dayalı (öğrenci takımları- başarı bölümleri tekniği) bilgisayar destekli öğrenme yönteminin deney grubunda, geleneksel öğrenme yönteminin ise kontrol grubunda bulunan öğrencilerin başarılarına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına olan etkisi araştırılmıştır. Akademik başarı testi ve tutum ölçeği her iki gruba da ön ve sontest olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda kullanılan ölçeklerin analizinde SPSS (Statictical Package fort the Social Science) 24 programı uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde t testi ve Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Verilerin istatistiksel sonuçlarını yorumlamada anlamlılık düzeyi 0,05 alınmıştır. Karşılaştığımız sonuçlar doğrultusunda, işbirliğine dayalı bilgisayar destekli eğitim yönteminin geleneksel eğitim yöntemine kıyasla öğrencilerin derse karşı tutumlarını değiştirmediği, ancak ön ve son testlere bakıldığında, işbirliğine dayalı bilgisayar destekli öğrenme yönteminin uygulandığı öğrencilerin ders başarısının kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays it is important to make the education methods more efficient by updating and using the developing technology in the field of education in order to achieve the modern standards of education. The aim of this research is to study the effect of the computer based cooperative learning and the traditional learning method on 8th grade students' academic achievement and attitudes towards the science course. Pre-test-posttest control group quasi-experimental research model was applied in the study by the researcher. The scale was applied to 53 8th grade students, in 2011-2012 academic year, in Lala Şahin Paşa Primary School of the ministry of national education, in the central district of Edirne province. The experimental group(N=26) and the control group (n=27) were selected randomly by the researcher. This study which was about“ The Structure and Properties of Matter”unit was conducted in science course lasted for 5 weeks and 20 classes.“Academic Achievement Test”and“Attitude Scale”to assess attitude towards science course were used for collecting the data. In this study which was conducted in science course while teaching“ Structure and Properties of Matter Unit”(subject), cooperative learning methods (student teams - success sections technique) were used for the experimental group and traditional learning method was used for the control group in order to study the effect of the computer based cooperative learning and the traditional learning method on students' academic achievement and attitudes towards the science course. Pre-test-posttest control group quasi-experimental research model in the study by the researcher. SPSS (Statictical Package fort the Social Science) 24 programme was applied for analyzing the scales which were used in the result of the research T test and Mann Whitney U test were used for the Statistical evaluation of the data. In the analysis of the statistical results, 0,05 is used as the level of significance According to the results obtained in this study cooperative method was observed not to change the attitudes of students towards the course compared to traditional learning method. However, considering the pre- and post-tests, it was observed that the academic achievement of the students to whom the computer aided cooperative learning method was applied was significantly higher than the control group.