Alaçam dağları (Balıkesir) Bigadiç ilçesi bölümündeki ekonomik önemi olan bazı bitkiler ve etnobotanik özellikleri
Alacam mountains (Balıkesir) from Bigadiç city area around economic importance of some plants and features ethnobotany
- Tez No: 337177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma Alaçam Dağları (Balıkesir) Bigadiç ilçesi bölümünde ekonomik öneme sahip olan bitkilerin yöre halkı tarafından kullanım amaçları ve şekillerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Yürütülen çalışmalar Haziran 2012 ? Haziran 2013 tarihlerini arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı olan Bigadiç ilçesine bağlı 5 köy ziyaret edilmiştir ve yöreden toplanan bitki örnekleri halk tarafından gerek sebze olarak değerlendirilmekte gerekse alternatif tıp da kullanılmaktadır. Ayrıca bal arıların ziyaret ettiği bitkilerin araştırılarak kayıt altına alınması ve bölge halkının çalışmalara katılımının sağlanmasına yönelik faaliyetler de yürütülmüştür. Çalışma sonucunda; 35 familya ve 65 cinse ait tür ve türaltı seviyede 75 takson tespit edilmiştir. Arıların en fazla ziyaret ettiği 37 bitki taksonu belirlenerek bal arılarının en fazla ziyaret ettiği bitkilerin Rosaceae, Lamiaceae, Liliaceae ve Cistaceae familyalarına bağlı taksonlar olduğu görülmüştür. En fazla takson içeren ilk 4 familya sırasıyla; Rosaceae (% 41), Lamiaceae 8 (% 28), Liliaceae 5 (% 17), Cucurbitaceae 4 (% 14) olarak belirlenmiştir. Bunlardan 41 takson gıda, 44 takson halk ilacı, 12 takson yakacak ve hayvan yemi olarak yörede kullanıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study Spruce Mountain (Balıkesir) Bigadiç the plants of economic importance in the district by the local people was conducted to determine the shapes and purposes. Study has been done between June 2012 ? June 2013. The field research involved visits in township Bigadiç centers and 5 associated villages and the collected speciments are used either as vegetables or for medical purposer. Study comprises research on plant which honey bees visit, and activity of making local community get involved to research. As a result of studies conducted in the region, species and subspecies belonging to 35 families and 65 genera, 75 plant taxa were detected. It is seen that 37 plant taxa which the bees are put mostly have been detected and the honey bees visit mostly the taxa belonging to the families of Rosaceae, Lamiaceae Cucurbitaceae and Cistaceae. Rosaceae 12 (41%), Lamiaceae 8 (28%), Liliaceae 5 (17%) and Cucurbitaceae 4 (14%). Of these plants in the the region, the following purposes have been identified for the usage: 41 taxa for food, 44 taxa as folk medicine, 12 taxa as fuel and as animal feed.