Katılım gereği olarak bilgisayar destekli bir simülasyon modeli
  1. Tez No: 33719
  2. Yazar: ALİ ASASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENGÜL Ö. GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET KATILIM GERE?İ OLARAK BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR SİMÜLASYON MODELİ Bu araştırma, ekonomik zorlamalar, fonksiyonel zorlama lar, nüfusa paralel artan hizmet anlayışlarının ve arsa spe külâsyonunun sonucu olarak mevcut kent alt bölgelerinin, kentlerde ve dolaylarında tarihi değeri olan yapıların, yapı komplekslerinin ve bunların fiziksel, görsel etki alanları altındaki yakın çevrelerinin değişmeye zorlanmasından kaynak lı sorunların irdelenerek bu tür alanlarda oluşturulacak yeni yapılanmalara ilişkin bilgisayar destekli adaptif tasarım sü reç modelinin oluşturulmasıdır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde sorun ortaya konarak, dünyadan ve Türkiye'den derlenen yönetmelik ve somut mimari ürün örneklerinde konuya yaklaşım tarzları irdelenmiş, üçüncü bölümde ise mimarlıkta“katılım”,“görsel modeller”,“bilgisayar”kavram ve olgularına değinilerek bunlara bağlı“adaptif tasarım süreç modeli”nin kuramsal şeması oluşturul muştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise oluşturulan kuramsal model“Trabzon-Ortahisar”sit bölgesi üzerinde üretilen bil gisayar destekli kütüphane yardımıyla cephe özellikleri açı sından sınanarak sonuç ve önerilerin yer aldığı beşinci bö lümle sonlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Adaptif tasarım, bilgisayar destekli arşiv elemanları, bilgisayar destekli simülâsyon, tarihi çevrede tasarım, mimarlıkta katılım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A COMPUTER-AIDED SIMULATION MODEL AS A PARTICIPATIONAL TOOL The research is concerned with the generation of a computer-aided, adaptive design process model to be employed in the design of new increments in old districts by investigating the problems incurring from changes and trans formations imposed by economic drives, new functional requirements, services parallel with population blast, land speculation on existing urban districts, monuments of cultural heritage in and around towns, building complexes and their immediate physical and visual environments. In the first and second chapters of the study issues involved are explained; various approaches to this problem are investigated t hrough the regulations and solid archi tectural examples chosen from Turkey and from all over the world, in the third chapter concepts and phenomena such as“participation”,“visual models”,“computers in architecture”are elaborated on and the conceptual framework for an adaptive design process model is proposed. In the forth chapter the proposed model is tested through facade features generated with the help of computer aided design lexion, in the“Trabzon-Ortahisar”protection area and the chapter concludes with the consequences inter pretations and future proposals related to the subject of the study. Keywords : Adaptive design, CAD archieval elements, CAD simulation technics, design in historical context, participa tion in architecture. VI