Kum drenleri ile zemin ıslahı
Soil stabilizatıon by sand drains
  1. Tez No: 33720
  2. Yazar: ŞENİZ İNCEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, suya doygun yumuşak kil zeminlerin, ön yükleme (ön konsol i dasyon) ve kum drenleri ile ıslahı (stabi 1 izasyonu) araştırılmıştır. Yukarıda belirtilen böyle zeminler, genellikle düşük tasıma gücüne sahip olup, yapılara zarar verebilecek oturmalara uğrarlar. Bu nedenlerle, cok basit yapılar hariç, uygun bir temel zemini değildirler. Eğer sadece ön yükleme ile konsol i dasyon zamanı çok uzun oluyorsa, konsol i dasyon zamanını kısaltmak üzere kum drenleri yöntemi tercih edi lebi 1 ir. Li teratürde, özellikle Türkçe kaynaklarda dağınık ve eksik yer alan yöntem; teorik ve pratik yönleriyle birçok kaynak taranarak, dört yıllık inşaat mühendisinin bile rahatlıkla projelendirilip, uygulayabileceği bir duruma getirilerek açıklanmıştır. Böylece bu alanda bir katkı yapıldığına inanılmaktadır'. Bu yöntem için; yaklaşıklık içeren ve zaman alıcı olan tabloların yanında, bu eksikliklerden arınmış olan kapalı bağıntılar verilmiştir. Yöntemin iyi anlaşılması için bazı tipik sayısal örnekler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Soil Stabilization by Sand Drains In this study; Stabilization by preloading ( preconso 1 idat ion) and sand drains for the saturated soft clays was investigated. The above mentioned such soils, usually have low bearing capacity and they are subjected great consolidation settlements which may be harmful to structures. For these reasons, such soils are not convenient foundation soils, except simple light structures. If pure preloading takes a long time, preloading with vertical sand drains may be prefered in order to shorten the consolidation time* There is no complete and sufficient' kno'wledge about the method in the literature, especially in Turkish references. In this study, the method is explained simply, theoratical ly and practically, even for the B. Sc. civil engineer for designing and application of the method, by combing several references. So, it is believed that significant- contribution is made in the Turkish civil engineering practice by this study; In this method, close formulae are given, in addition to tables for the calculation of the normal stress increments due to different kind of surface loads. Tables include approximation and they are time consuming in use. Close formulae do not have such insufficiencies. In the last chapter, some solved examples are given for better understanding. VI