Real time PCR ile 12-14. gebelik haftasında CD 34 ve CD 133 geninin maternal kanda düzey analizi ve gebelik prognozu ile ilişkisi
To measure maternal serum CD34 and CD133 levels with real time PCR in 12-14 gestational weeks and evaluate the association between marker levels and prognosis of pregnancy
  1. Tez No: 337236
  2. Yazar: HAYRETTİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BENİAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Oniki ve ondördüncü gebelik haftaları (GH) arasında sağlıklı gebelerde kanda CD34 ve CD133 yüzey antijenlerini kodlayan genlere ait fetal serbest DNA'yı izole ederek; preeklampsi öngörüsündeki rolünü araştırmak.Gereç ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD gebe polikliniğine başvuran 65 sağlıklı gebeden 12-14 GH'da kan örneği alındı. Gebeler preeklampsi gelişim açısından gebelik sonuna kadar takip edildi. Maternal kanda fetal DNA izole edilerek PCR yöntemiyle CD133 ve CD34 çoğaltıldı. Preeklampsi gelişen ve gelişmeyen gebelere ait değerler karşılaştırıldı.Bulgular: Altmış beş gebenin sekizi CD34 ve CD133 ölçümünün kalibrasyon sürecinde kullanıldığından istatistiğe dahil edilmedi. CD133 ölçümü yapılan 57 olgudan 7'sinde PCR'da reaksiyon ilerletilemedi. CD34 ölçümü 57, CD133 ölçümü 50 hasta üzerinden değerlendirildi. Elli yedi gebeden 6 (%9,2) gebede preeklampsi gelişti. Tüm olgulara (n=57) bakıldığında CD34 ekspresyonunun 30 (%52) gebede azaldığı, 27 (%47) gebede ise arttığı saptandı. Tüm olgulara (n=50) bakıldığında CD133 ekspresyonunun 14 (%28) hastada azaldığı, 36 (%72) hastada ise arttığı saptandı. Preeklampsi grubunda CD34 ekspresyonunun 2 (%33,3) gebede arttığı, 4 (%66,6) gebede azaldığı gözlendi. Preeklampsi gelişmeyen grupta CD34 ekspresyonunun 25 (%49) gebede arttığı, 26 (%51) gebede azaldığı gözlendi. Gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. (p=0.467). Preeklampsi grubunda CD133 ekspresyonunun 4 (%66) gebede arttığı, 2 (%33) gebede azaldığı gözlendi. Preeklampsi gelişmeyen grupta CD133 ekspresyonunun 32 (%72) gebede arttığı, 12 (%28) gebede azaldığı gözlendi. Gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. (p=0.756)Sonuç: CD34 ve CD133 preeklampsi öngörüsünde kullanılmak için yeterli değildir. Buna karşılık CD133 ekspresyonunun preeklampsi gelişen gebelerin %66'sında, preeklampsi gelişmeyen gebelerin %72'sinde artmış olması dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To isolate free-fetal-DNA in maternal blood in 12-14 gestational weeks (GW) and to evaluate the predictive role of measurement of the genes which encode CD34 and CD133 in development of preeclampsia.Materials and Methods: Blood samples were obtained in 12-14 GW from 65 healthy pregnant women who were admitted to Istanbul University Cerrahpasa School of Medicine Obstetrics and Gynecology pregnancy outpatient. All women were followed-up till the end of pregnancy for development of preeclampsia. Fetal DNA was isolated in maternal blood and CD34 and CD133 were multiplied by PCR. The outcomes of the two groups were compared.Results: The samples of eight women were spared for calibration process, therefore were excluded from the statistical calculations. CD133 PCR was unsuccessful in 7 women. CD34 and CD133 measurements were performed in 57 and 50 women, respectively. Preeclampsia developed in 6 (9.2%) women. CD34 was decreased in 30 (52%) and increased in 27 (47%) of 57 women. CD133 was decreased in 14 (28%) and increased in 36 (72%) of 50 women. CD34 was increased in 2 (33%) and 25 (49%); and decreased in 4 (66%) and 25 (51%) women with and without preeclampsia, respectively (p=0.467). CD133 was increased in 4 (66%) and 32 (72%); and decreased in 2 (33%) and 12 (28%) women with and without preeclampsia, respectively (p=0.756).Conclusion: CD34 and CD133 are inadequate to be used in prediction of preeclampsia. However it is notewothy that CD 133 was increased in 66% and 72% of women with and without preeclampsia, respectively.