Hasat öncesi uygulanan AVG nin bazı kiraz çeşitlerinde meyve olgunlaşması ve kalite üzerine etkileri
The effects of preharvest application of AVG on fruit maturity and quality of some sweet cherry cultivars
- Tez No: 337235
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, 0900 Ziraat?, `Sweetheart? ve `Regina? kiraz çeşitlerinde, hasat öncesi uygulanan AVG?nin, meyve eti sertliğinin korunması, hasat periyodunun uzatılması ve diğer meyve kalite özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, 100 ve 200 mg/L AVG dozları tahmini hasat tarihinden 3 hafta önce ağaçlara püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, AVG?nin her üç kiraz çeşidinde de et sertliği ve meyvenin daldan kopma direncini önemli derecede artırdığı belirlenmiştir. AVG uygulamaları, üç çeşitte de meyve ağırlığı ve meyve boyutlarında önemli bir değişime neden olmazken, olgunluk indeksi olarak tanımlanan `suda çözünebilir kuru madde /asitlik oranını? azaltmıştır. Her üç çeşitte de çatlama oranını AVG uygulanan meyvelerde, kontrol meyvelerinden daha yüksek bulunmuştur. Toplam fenolik bileşik ve toplam antosiyanin içeriği ile antioksidan kapasitesinde ise AVG uygulanan meyvelerde kontrol meyvelerinden daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of pre-harvest AVG application on fruit flesh firmness, extending harvest period and some fruit quality characteristic in sweet cherry cv. `0900 Ziraat?, Sweetheart? and `Regina?. In the study, 100 or 200 mg/L AVG was sprayed into tree at before 3 weeks anticipated harvest. As the results of the study, AVG applications increased fruit flesh firmness and fruit removal force in all three cultivars. AVG did not cause any significant change in fruit weight and fruit size. On the other hand, it decreased soluble solid/titratable acidity ratio termed as maturity index. Fruit cracking ratio was higher in AVG-treated fruit than control fruit for all three cultivars. It was found that total phenol and anthocyanin contents, and antioxidant capacity were higher in AVG-treated fruit than control fruit for all three cultivars.