Kronik pankreatit tanılı hastalarda genetik inceleme
Genetic study in patients with chronic pancreatitis
- Tez No: 337242
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBATİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kronik pankreatit, pankreatik parankimde ilerleyici ve geri dönüşümsüz hasara neden olan inflamatuar bir sürecin sonucunda oluşur. SPINK1 (Serin proteaz inhibitörü Kazal tip 1 geni), PRSS1 (Katyonik tripsinojen geni) ve CFTR (Kistik fibroz transmembran kondüktans regulatuar geni) genlerindeki mutasyonların AKP (Alkolik kronik pankreatit) ve İKP (İdiopatik kronik pankreatit) gelişimi ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın amacı Türk populasyonunda AKP ve İKP tanılı hastalarda SPINK1, PRSS1 ve CFTR gen mutasyonlarının sıklığının belirlenmesidir.Çalışmamıza 19 AKP, 20 İKP tanılı hasta ve sağlıklı kontrol grubunu oluşturan 20 kişi katıldı. Hastalığın tanısı klinik bilgiler ve radyolojik incelemelerin (BT, MR, MRCP ve EUS) katkısıyla konuldu. DNA'nın saflaştırılması (DNA saflaştırılması ticari kit kullanılmak süretiyle gerçekleştirilmiştir) sonrasında DNA' da Real Time PZR ve DNA' da multipleks PZR ve Reverse hibridizasyon presibiyle SPINK1 (N34S) ve PRSS1(N29I ve R122H) varyantları gerçek zamanlı PZR melting curve analizi kullanarak tespit edilmiştir. DNA örneklerinden ticari kit üretici firmanın tarifine uygun olarak CFTR gen bölgesine ait 36 mutasyon incelenmiştir.AKP, İKP ve sağlıklı kontrol gruplarındaki hiçbir hastada PRSS1 (R122H, N29I) ve SPINK1 (N34S) gen mutasyonları saptanmadı. İKP ve sağlıklı kontrol grubunda CFTR gen mutasyonu saptanmadı AKP grubunda sadece 1 hastada (%5,2) heterozigot F508 mutasyonu saptandı.Çalışmamızın sonuçları PRSS1, SPINK1 ve CFTR mutasyonlarının Türk popülasyonunda AKP ve İKP gelişiminde önemli bir rol oynamadığını göstermiştir. Ancak gelecekte yapılacak çalışmalarla konu daha iyi anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Chronic pancreatitis is an inflammatory process that causes progressive and irreversible damage of pancreatic parenchyma. Mutations of SPINK1 (Serine protease inhibitor, Kazal type 1 gene), PRSS1 (Cationic trypsinogen gene) and CFTR (Cystic fibrosis transmembrane conductance regulatory gene) genes are known to be associated with the development of ACP (Alcoholic chronic pancreatitis) and ICP (Idiopathic chronic pancreatitis). The purpose of this study was to investigate the incidence of SPINK1, PRSS1 and CFTR gene in patients with ACP and ICP in the Turkish population.The study included 19 ACP and 20 ICP patients as well 20 healthy subjects. The diagnosis of disease was based on clinical data and radiologic investigations (CT, MR, MRCP and EUS). SPINK1 (N34S) and PRSS1 (N29I and R122H) variants were determined using real-time PCR melting curve analysis by Real Time PCR and Multiplex PCR of DNA and reverse hybridization principle after DNA purification. DNA samples in accordance with the commercial kit manufacturer's description of the 36 mutations in the CFTR gene region was investigated.PRSS1 (R122H, N29I) and SPINK1 (N34S) genes mutations could not be determined none of the patients in the ACP, ICP and healty control groups. CFTR gene mutation could not be determined in the ICP and healty control groups. In the ACP group, only 1 patient (5.2%) were heterozygous for F508 mutation.The result of our study showed that PRSS1, SPINK1 and CFTR mutations don?t play a significant role in the development of the ACP and the ICP in the Turkish population. However, the subject will be better understood by future studies.