Bronşektazi hastalarında, yıllık zorlu ekspiratuar 1. saniye volüm (FEV1) düşüşü ve Pseudomonas kolonizasyonunun FEV1 düşüşüne etkisi
The annual decline of FEV1 in bronchiectasis and the effect of Pseudomonas colonization on the annual decline in FEV1
- Tez No: 337281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN MÜSELLİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Çalışmamız, bronşektazi hastalarımızda fonksiyonel parametrelerden FEV1 (zorlu ekspiratuar volüm 1. saniye) yıllık düşüşünü, FEV1 düşüşünü etkileyen faktörleri ve Pseudomonas kolonize olan hastalarda kolonizasyonun FEV1 düşüşüne etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Materyal ve metod: Polikliniğimize ilk başvuru sonrası, en az 2 yıl süreyle takipli olan bronşektazi tanılı 92 hastanın (yaş ortalamaları 53 ± 15, %45.7'si erkek) dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Sigara alışkanlıkları, eşlik eden solunumsal hastalıkları, bronşektaziye predispozisyon yaratan hastalıkları, başvuru yakınmaları, ek hastalıkları, tedavileri kaydedildi. Stabil dönemlerinde kliniğimizde yapılmış spirometrik verileri kaydedildi. Akciğer tomografileri incelenerek bronşektazinin tipi ve lokalizasyonu kaydedildi. Stabil dönemlerinde bakılmış olan balgam kültürü sonuçları değerlendirildi, kolonize olan olgular kaydedildi. Hastaların takipleri süresince yıllık FEV1 düşüşü hesaplandı. Yıllık FEV1 düşüşü ile ilişkili olabilecek parametreler araştırıldı. Ayrıca hastalar Pseudomonas kolonizasyonu olan grup ve Pseudomonas kolonizasyonu olmayan grup olarak iki gruba ayrıldı. Kolonizasyonun, yıllık FEV1 düşüşüne etkisi olup olmadığı araştırıldı.Bulgular: Yıllık FEV1 düşüşü 37 ± 42 ml (median 31 ml) bulundu. Yıllık FEV1 düşüşü ile yaş, cinsiyet, sigara alışkanlığı, etyolojik sebep, balgam miktarı, astım anamnezi, hastalık süresi, hastaneye yatış sayısı arasında ilişki saptanmadı. Aynı şekilde radyolojik özellikler ve hastalığın yaygınlığı ile de FEV1 düşüşü arasında ilişki bulunmadı. Uzun etkili bronkodilatör, inhaler steroid ve oksijen tedavisi gibi uzun dönem tedavi stratejilerinin hiçbirisinin FEV1 düşüşü üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı saptandı. Kolonizasyon ile yıllık FEV1 düşüşü arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05). Pseudomonas kolonize hastalar, diğer kolonize olgularla kıyaslandığında yıllık FEV1 düşüşü daha fazla olduğu görüldü, ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi (p>0.05).Sonuç: Bronşektazi hastalarında genel popülasyona göre daha hızlı bir fonksiyonel kayıp sözkonusudur. Pseudomonas kolonizasyonunun buna etkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiş olmasına karşılık, bu konuda daha çok olgu içeren çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the annual decline of FEV1 (forced expiratory volume in 1 second), the factors associated with pulmonary function decline and the impact of Pseudomonas colonization on disease progression in patients with stable bronchiectasis.Material and methods: Ninety-two adult patients (mean age 53 ± 15 years, 45.7% male) with bronchiectasis which were followed up for a period of at least 2 years after the first application to our clinic were evaluated retrospectively. Smoking habits, concomitant respiratory diseases, predisposing factors, symptoms on presentation, additional diseases, treatment were recorded. The sputum culture results which were looked at stable periods were recorded. During the follow-up period, annual decline in FEV1 was calculated. The parameters which may be associated with annual decline in FEV1 were investigated. In addition, the chronically infected patients were divided into two groups according to isolation of Pseudomonas. The effect of Pseudomonas colonization on the annual decline in FEV1 was investigated.Results: The annual decline in FEV1 of our patients was 37 ± 42 ml (median 31 ml), respectively. Age, gender, smoking habits, etiology, sputum volume, history of asthma, duration of disease and the number of hospitalizations were not associated with an accelerated lung function decline. In the same way, the radiological features and extention of the disease had no significant effect on FEV1 decline. None of the long-term treatment strategies such as long-acting inhaled bronchodilators, inhaled steroids, oxygen therapy had any significant effect on FEV1 decline. There was no significant association between colonization and the annual decline in FEV1 (p>0.05). Compared to other microorganisms, those patients colonized with Pseudomonas had a greater annual decline in FEV1 but it was not statistically significant (p>0.05).Conclusion: A rapid functional loss in patients with bronchiectasis than the general population is concerned. Pseudomonas colonization may be associated with an increased rate of decline in pulmonary function. Further studies are needed to define the factors associated with disease progression.