Transplant böbrek biyopsisi yapılan hastaların klinik ve patolojik açıdan değerlendirilmesi
The clinical and pathologic evaluation of renal transplantation patients who had allograft biopsy
- Tez No: 337282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Patoloji, Nephrology, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmada 2006-2010 yılları arasında yapılan renal allograft biyopsilerinin klinik ve patolojik açıdan değerlendirilmesi, biyopsi sonuçları ve greft sağ kalımları arasındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır.Hastalar ve yöntem: 2006-2010 yılları arasında ünitemizde yapılan ve patoloji bölümümüz tarafından değerlendirilen biyopsiler retrospektif olarak incelemiştir. Ultrason rehberliğinde tek kullanımlık 16G otomatik iğne ile 2 kore biyopsi alınmıştır. Her biyopsi ışık mikroskopisi ve immunfloresan boyama ile incelenmiştir.Bulgular: 70 hastaya ait toplam 94 adet biyopsi incelemiştir. Hastaların 52'sine bir kez biyopsi yapılırken, 18 hastaya birden çok kere biyopsi yapılmıştır(14 hastaya 2 kez, 2 hastaya 3 kez, 2 hastaya 4 kez). Biyopsilerdeki ortalama glomerül sayısı 17'dır. Sadece bir biyopsi materyali yetersiz olarak değerlendirilmiştir. Biyopsi sonrası kan nakli gerektirecek kanama veya benzeri ciddi komplikasyon gelişmemiştir. Biyopsi öncesi koyulan ön tanıların 29(%30,8) biyopside değiştiği görülmüştür. Biyopsi sonrası olguların %77,7'sinde tedavi değişimi yapılmıştır. Biyopsilerin 22'sinde sadece akut selüler rejeksiyon(ASR), 12'sinde ise ASR+diğer patolojiler tespit edilmiştir. Toplamda 34(%36,2) biyopsi ile en sık tespit edilen patolojiyi ASR oluşturmaktadır. İntersitisyel fibrozis tübüler atrofi(+), Akut tubüler hasar(+), nüks/de novo glomerülonefrit(+) biyopsi sayıları sırasıyla 21(%22.3), 20(%21.3), 15(%16) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is evaluation of the clinical and pathological aspects of the renal allograft biopsies performed between 2006-2010 and determination of the relationship between biopsy results and graft survival.Patients and method: The biopsies performed in our unit and evaluated by our pathology department between the years 2006-2010 were investigated retrospectively. Using ultrasound guidance two core biopsies were taken with a single use 16 G biopsy needles. The biopsies were investigated using light microscopy and immunofluorescence staining.Results: 94 biopsies from 70 patients were investigated. Single biopsies were taken from 52 patients, whereas multiple biopsies were taken from 18 patients (2 biopsies from 14 patients, 3 from 2 patients and 4 from 2 patients). The average number of the glomerul is 17. One biopsy material was found insufficient. No bleeding requiring blood transfusion and no other serious complications occurred following biopsies. 29 (30.8%) of the pre-diagnosis which were made before the biopsies were altered according to the biopsy results. Following the biopsies the therapy management of 77.7% of the patients was changed. In 22 biopsies acute cellular rejection (ACR) alone was detected and in 12 biopsies ACR was along with other pathologies was with a number of 24 (36.2%), ACR was the most frequently detected pathology. The number of biopsies with interstitial fibrosis tubular atrophy, acute tubular damage and relapsing/de novo glomerulonephritis were 21(22.3%), 20(21.3%), 15(16%), respectively.