Intraoperatif peritoneal lavajın postoperatif yapışıklıklara etkisi
The effects of intraoperative peritoneal lavage on postoperative peritoneal adhesions
  1. Tez No: 337293
  2. Yazar: GÜRSOY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
GirişPostoperatif peritoneal adezyonlar (PPA) abdominal cerrahinin çok ciddi bir problemidir ve en sık nedeni geçirilmiş ameliyatlardır. Tüm laparotomilerin %90'ından fazlasında PPA'lar oluşmakta ve bunların %3'ünde intestinal obstrüksiyon gelişmektedir. Ayrıca kadın infertilitesinin %15-20 nedeni de PPA'lardır . Bu adezyonların önlenmesinde en sık başvurulan yöntemler arasında ameliyat sırasında periton içine çeşitli sıvıların uygulanması gelir. Sorunun çözümü için birçok madde ve/veya teknik denenmiş, ancak etkin bir çözüm sağlanamamıştır.AmaçBu çalışmada amaç sıçanlar üzerinde peroperatif intermitan periton lavajı yaparak postoperatif dönemde peritoneal adezyonlar üzerine etkisini göstermektir. Periton lavajı serum izotonik ile yapılmıştır.Gereç ve YöntemÇalışmada 20 adet Wistar albino dişi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 10'arlı 2 gruba ayrıldı. 10 adet kontrol grubuna laparotomi yapılıp abrazyon modeli ile adezyon oluşturuldu. Diğer 10 adet sıçana ise aynı işlem ile adezyon oluşturulurken intermitan serum izotonik ile periton lavajı yapıldı.10. günde tekrar laparotomi yapılarak bu 20 denek peritoneal adezyonlar açısından karşıaştırıldı.BulgularKontrol grubu ve serum izotonik grubu sıçanların adezyon skorları Evans adezyon skorlaması modeline göre yapıldı. 2 grup bu modele göre karşılaştırıldığında postoperatif peritoneal adezyonlar bakımından istatistiksel olarak aralarında anlamlı fark bulunamadı.TartışmaPostoperatif peritoneal adezyonlar pelvik ağrı, infertilite, barsak tıkanması ve üreter obstrüksiyonları gibi ciddi morbiditeye neden olan problemlerin en başta gelen sebeplerindendir.PPA'ları önlemek amacıyla farklı mekanizmalar üzerinden etki eden bir çok madde denenmiştir. Literatürde antiadeziv ajanların etkinliği açısından karşıt sonuçlanmış çok sayıda çalışma mevcuttur. Bizim serum izotonik ile intermitan periton lavajı yapmamızın nedeni yabancı cisim olarak algılanıp peritonda granülomlara yol açmaması, ortamda bulunan yabancı cisimleri hızlıca uzaklaştırabilmesi, membranların kuru kalmasını önlemesi ve ucuz olup kolay ulaşılabilir olmasından dolayıdır.SonuçPostoperatif peritoneal adezyonlar üzerine etkileri karşılaştırıldığında, intraoperatif intermitan izotonik serum ile periton lavajı yapılan grup ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IntroductionPost-operative Peritoneal Adhesion (PPA) is one of the most serious problems after abdominal surgery and most common cause is surgery. In more than 90% of all laparotomies PPA is seen and in 3% of them intestinal obstruction occurs. In addition, cause of 15 ? 20 % of female infertility is PPA. The most common used factor for prevention of these adhesions is application of some fluids into the peritoneum during surgery. Many materials and techniques were used for solution of the problem but no efficient solution found.AimThe purpose of this study is showing the effect of peroperative intermittent peritoneal lavage on peritoneal adhesions at post-operative period in rats. Peritoneal lavage was performed with Serum Physiologic Solution (SPS).Material and MethodTwenty Wistar albino rats were used in this study. Rats were divided in to two groups as ten for each. For control group adhesion was sustained with abrasion model after laparotomy and in the study group intermittent peritoneal lavage was performed in addition to abrasion. Peritoneal adhesions were compared between two group in twentieth day with laparotomy.FindingsScoring for the adhesion in control and SPS group was performed according to Evans adhesion scoring model. There was no statistically meaningful difference between both groups.DiscussionPPA is the leading cause of serious morbidities such as pelvic pain, intestinal obstruction, and ureter obstruction.Several materials were tried for prevention of PPA. There are many studies about effect of anti-adhesive materials with controversial results. The cause of why Serum Physiologic Solution was used for intermittent peritoneal lavages is, it is not accepted as foreign body and not causing formation of granulomas, it can remove membranes, prevent drying of membranes, it is cheap, and easy to obtain.ResultWhen the effect of intermittent peritoneal lavage with SPS compared to the control group for effect on PPA there was no statistically meaningful difference.