Yüksek riskli, bariyatrik cerrahi geçiren hastaların analizi
Analysis of high risk patients undergoing bariatrik surgery
- Tez No: 337292
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu retrospektif çalışma ile İstanbul niversitesi errahpaşa Tıp akültesinde, 1 Ocak 2006-1 Ocak 1 yılları arasında, Genel Cerrahisi ameliyathanesinde bariyatrik cerrahi geçiren yüksek riskli hastaların retrospektif olarak değerlendirmesi amaçlandı.Bu çalışmada yüksek risk kriterleri; Major (büyük) ve minör (küçük) kriterler olmak üzere ikiye ayrıldı. Major kriterler; Kalp ve damar sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve diyabet olarak belirlendi. Minör kriterler; yaş üzeri, sigara kullanımı ( adet gün ve üstü kullanım), alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (VKİ) > 43 kg/m olması, uyku apnesi varlığı, gastroözefagial reflü (GÖR) hastalığının varlığı olarak belirlendi. Bir minör ve 1 major ya da major kriteri taşıyan hastalar yüksek riskli hasta grubu olarak sınıflandırıldı. Yüksek risk kriteri taşımayan hastalar çalışma dışı bırakıldı.Çalışmaya dahil edilen 1 hastada ameliyat sonrası morbidite, mortalite ve ameliyat sonrası YB ihtiyacı değerlendirildi ve mortalite, morbidite ve YB ihtiyacına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada mortalite oranı % 3.3, morbidite oranı % .5, YB ihtiyacı % 5 olarak belirlendi. Mortalite nedenleri pulmoner emboli, ağır sepsis ve anastomoz kaçağı olarak belirlendi. Hastarda en sık görülen komplikasyonlar solunum yetersizliği, band ile ilgili komplikasyonlar ve kalp damar sistemi komplikasyonları olarak tespit edildi. Bu çalışmada yaş > 40, VKİ > 43 kg/m , uyku apne sendromu, kalp damar sistemi hastalıkları, diyabet, laparoskopik cerrahide uzamış pnömoperitonyum süresi, açık cerrahi ameliyatları, hipoalbüminemi ve AKŞ > 1 6 mg dL olması ameliyat sonrası morbidite ve YB ihtiyacını arttıran faktörler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study we evaluated high risk patients who underwent bariatric surgery at errahpaşa Medical aculty of İstanbul niversity General Surgery Department between 1 January 2006 and 1 Junuary 2012.In this study, high risk criteries were divided in two groups as; major and minor criterias. Major criterias were accepted as; Cardiovascular system, respiratory system, renal, hepatic diseases and diabetes. Minor criterias were accepted as; Age older than 40, tobacco usage (20 per day and more), alcohol usage, bady mass index over 43 kg/m , sleep apnea syndrome, gastroesophageal reflux disease. Patients who had one minor plus one major criterias or two major criterias were classified as high risk patient group. Patients who did not have high risk criteria were remained out of the study.In aspect of 120 patients within this study we evaluated morbidity, mortality and postoperative intensive care unit requirement furthermore we aimed to found out factors affecting mortality, morbidity and intensive care unit requirement. At the end of the study we enrolled % 3.3 mortality rates, % 42.5 morbidity rate and % 25 intensive care unit requirement. Couses of mortality were pulmonary embolism, severe sepsis and anastomotic leakage. Most frequent complications were respiratory failure, band related complications and cardiovascular complications. In our study; Age over 40 years, bady mass index > 43 kg/m , sleep apnea syndrome, cardiovascular system diseases, diabetes, prolonged pneumoperitoneum time at laparoscopic surgery, open surgical procedures, hypoalbuminemia and blood glucose level over 126 mg/dL were accepted as factors increasing morbidity and postoperative intensive care unit requirement.