Sıçanda epinöral kılıf tekniği ile oluşturulan siyatik sinir defekt modelinde subepinöral hyalüronik asid enjeksiyonunun sinir iyileşmesine etkisi: Deneysel çalışma
Effects of subepineural hyaluronic acid injection on nerve healing in rats sciatic nerve defect model that was created by epineural sheath technique: Experimental study
  1. Tez No: 337298
  2. Yazar: ALTUĞ ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÇETİNKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sinir iyileşmesi açısından epinöral bütünlüğün sağlanması büyük önem taşımaktadır. Deneysel olarak oluşturulan sinir defekti modellerinde iyileşmeyi olumlu yönde etkilediği düşünülen maddelerin kullanımının bildirimi giderek artmaktadır. Bu çalışmada epinöral bütünlük korunarak oluşturulan siyatik sinir defekti modelinde subepinöral hyalüronik asid enjeksiyonunun sinir iyileşmesine olan etkisi araştırıldı.32 adet Spraque - Dawley cinsi, 200 - 250 gr aralığındaki dişi sıçanlar rastgele olacak şekilde sekizerli dört gruba bölündü. Kontrol grubu: Sağ siyatik sinir siyatik foramenden çıkış seviyesinden distale doğru disseke edildi, ek başka bir cerrahi prosedür uygulanmadı. Deney Grubu 1: Sağ siyatik sinir orta kısımda tam kat kesi oluşturulup, epinöral dikişler ile uç uca onarıldı. Deney Grubu 2: Siyatik sinir orta kısımda epinöryum korunarak bir santimetrelik defekt oluşturuldu, korunmuş olan epinöryum uç uca suture edilerek defekt onarıldı. Deney Grubu 3: Deney Grubu 2' de uygulanan cerrahi prosedüre ek olarak subepinöral hyalüronik asid enjeksiyonu gerçekleştirildi.0, 2, 4, 8 ve 12. haftalarda yürüme analizleri yapıldı ve Bain - Mackinnon - Hunter formülüne uygun olarak siyatik fonksiyonel indeks hesaplandı. 12. haftada hayvanlardan alınan siyatik sinir örnekleri histolojik olarak incelendi ve ortalama myelinli sinir lifi sayıları her grup için hesaplandı.Yapılan fonksiyonel ve histolojik incelemeler sonucunda; hyalüronik asid uygulamasının sinir iyileşmesini artırıcı yönde etki gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Establishing epineural integrity is very important for nerve healing. Reporting usage of substances considered that had positive effect on the nerve healing in experimentally induced nerve defect models is increasing. In this study, effects of subepineural injection of hyaluronic acid in sciatic nerve defect model that was created while maintinig the integrity of epineurium, was investigated.Thirty - two Sprague -Dawley type female rats weighing between 200 - 250 gram were randomly divided into four groups of eigth rats each. Control Group : The right sciatic nerve was dissected from the sciatic notch to the distally and no additional surgery was performed. Experimental Group 1: The right sciatic nerve was transected in the middle part then repaired end to end with epineural sutures. Experimental Group 2: One centimeter defect was created while preserving epinerium then defect was repaired by end to end suturation of preserved epineurium. Experimental Group 3: In addition to surgical procedure was carried out in experimental group 2, subepineural injection of hyaluronic acid was performed.In 0, 2, 4, 8 and 12th weeks walking track analysis were performed and sciatic functional index was calculated according to Bain - Mackinnon - Hunter formula. Sciatic nerve samples taken from animals were examined histologically in 12th week and average number of myelinated nerve fibers were calculated for each group.In the end of the functional and histological examinations, we found hyaluronic acid application enhances nerve regeneration.