İşitmesi normal olan tinnituslu hastalarda otoakustik emisyon sonuçları
- Tez No: 337299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tinnitus, dışarıdan herhangi bir akustik uyarı olmaksızın duyulan ses olarak tanımlanır. İşitme yolları veya insan vücudunun herhangi bir sisteminden kaynaklanan bir patolojinin işareti olabilmektedir. İşitme sisteminde oluşan hemen hemen tüm bozukluklara eşlik ettiği bilinen tinnitusun patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır. Aynı zamanda müdahalesi de zor olup, henüz kesinleştirilmiş spesifik bir tedavisi yoktur. Tinnitusa neden olan patoloji, dış kulak yolundan işitme merkezine kadar herhangi bir yerde olabilmektedir. Suçlanan en önemli tinnitusa neden olan jeneratör odak, iç kulakdaki dış tüylü hücrelerdir. Dış tüylü hücrelerın fonksiyonel durumu otoakustik emisyon testi vasıtasıyla saptanabilmektedir. İşitmesi normal olan tinnituslu hastalarda DPOAE testi dış tüylü hücrelerin fonksiyonel aktivitesini objektif olarak degerlendirebilmekte ve tinnitusa neden olan jeneratör odağın lokalizasyonu konusunda değerli bilgi verebilmektedir. Bizim yaptığımız araştırmada işitmesi normal olan tinnituslu hastalarda azalmış DPOAE cevapları saptandı ve bu azalmanın özellikle düşük frekanslı tinnituslarda istatiksel olarak daha anlamlı ortaya çıktığını saptadık. Burdan alınan sonuçlardan birisi tinnituslu hastalarda işitme kaybı olmaksızın dış tüylü hücrelerın aktivitesinde değişiklik olması diger sonuç özellikle düşük frekanslı tinnıtuslarda jeneratör odağın dış tüylü hücrelerin olabilme ihtimalinin fazla olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus can be described as the perception of sound in the absence of external acoustic stimulation. It can be the sign of the pathology resulted from hearing pathways or from any system of a human body. The pathophysiology of tinnitus, which is known to present together with almost all diseases formed in the hearing system, is not completely known. Management of tinnitus is also difficult, and there is currently no well established specific treatment. The most probable place generating tinnitus in the auditory pathway is the outer hair cells inside the cochlea. Otoacoustic emissions are used to assess their activity. The objective of the investigation was to measure the features of distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) in a group of tinnitus patients without hearing loss, estimate the diagnosis. In our study we showed that significantly reduced DPOAE levels are seen in patients with normal hearing tinnitus when compared to patients in control groups. Especially reduced DPOAE levels have been seen in tinnitus patients with low frequency. This suggests that reduced outer hair cell activity would result in tinnitus even before there is a shift in hearing threshold. We also postulate that markedly low levels of cochlear hair cell activity may actually terminate the source of aberrant peripheral neural activity in low frequency tinnitus.