Ex-vivo hayvan modelinde endovenöz termokoagülasyon yöntemlerinin perivenöz dokuya etkilerinin araştırılması
Ex-vivo animal model research of the effects of perivenöz tissue endovenöz termokoagülasyon methods
  1. Tez No: 337301
  2. Yazar: ELMAS KANBUR ÜREYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BEŞİRLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yaklaşık 2000 yılı aşkın süredir bilinen alt extremite venöz yetmezliği, günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyen sağlık sorunlarından biri olup, ayrıca ekonomik kayba yol açabilen bir patolojidir. Günümüzde özellikle modernleşme ile insidansında artma gösteren venöz yetmezliğin tedavisi, basit kompresyon çoraplarından başlayıp çok komplike venöz rekonstrüksiyonlara kadar değişmektedir. Özellikle estetik kaygılar ön plana alındığında cerrahi tedaviye alternatif kozmetik açıdan sorun yaratmayan aynı zamanda nüks oranı düşük tedaviler araştırılma yoluna gitmiştir. Bu yöntemlerin güvenilirliği ve etraf dokular üzerinde yaptığı tahribatın değerlendirilmesi açısından birbirine üstünlükleri halen tartışmalıdır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı oldukça sıklıkla gelişmekte olan varis tedavisindeki endovenöz obliterasyon yöntemlerinin karşılaştırılması ve en az tahribat yapmadan en iyi tedavi yönteminin bulunmasıdır. Bu amaçla işlem uygulanan venin etraf doku ile çıkartılması gerektiğinden insan safen venine anatomik ve histolojik açıdan en uygun ven olan sığır arka bacak venleri (V. saphena lateralis ve V. digitalis dorsalis communis III) kullanılmıştır. bu çalışmada yeni kesilmiş sığır bacakları arka damarları hazırlandı. hazırlanan bu venlerin 10 tanesine Radyofrekans 10 tanesine 980nm lazer,10 tanesine de 1470nm frekanslık laser uygulandı. İşlem uygulanmış damar dokusu etraf doku ile eksize edildi. Bu örnekler Hemotoksilen Eozin ile histopatolojik olarak incelendi. Her üç yöntemin damar duvarı ve etraf dokudaki etkisi gözlemlendi. Damar duvarında daralma, etraf dokuya verdiği hasar , damar duvarında perforasyon açısından değerlendirildi???bizim çalışmamız sonrasında yapılan istatistiksel değerlendirmeler ışığında damar duvarında perforasyon yapması ve çevre dokuda yaptığı hasar açısında radyofrekans ve 1470nm dalga boyundaki laser in 980nm dalga boyundaki lasere belirgin üstünlüğü vardır.
Özet (Çeviri)
Subextremity venous insufficiency that known over the past 2000 years is one of the health problem that effecting daily life, and also is a pathology that can lead to economical impact. Today, especially with modernization, venous insufficiency incidence is showing an increase. Treatment of venous insufficiency range to starting from simple compression stockings to very complicated venous reconstruction. Especially, when concerns about aesthetics, alternative treatments that not cause cosmetic problem, as well as low rate recurrence were encouraged to investigate instead of surgical treatment. The reliability and assessment in terms of the damage on the surrounding tissues of advantages to each other is still debated. Our aim in this study is, comparing of endovenous treatment of varicose veins in the rapidly developing methods of obliteration, and finding the best treatment method that cause least damage surrounding tissues. For this purpose, because of it is necessary to removing vein with surrounding tissue, beef hind leg veins (V.saphena digitalis lateralis and V.dorsalis communis III) which is most suitable veins anatomically and histologically with human saphenous vein were used. In this study, vessels in the back legs of freshly cut beef were prepared. In 10 of these prepared veins Radiofrequency, in 10 of these 980nm laser, in 10 of these 1470nm frequency laser was performed. Vascular tissue with surrounding tissue that performed process was excised. These samples were examined histologically with hematoxylin and eosin. Effects on the vessel wall and surrounding tissue of all three methods were observed. Narrowing of the vessel wall, the damage to surrounding tissue, vessel wall perforation, were evaluated. In our study we found statistically significant results that RF ablation and 1470nm laser groups had a higher vascular wall perforation rates and higher surrounding tissue necrosis rates than 980nm laser group.