Hemoglobin A2' nin spor türü, yükseklik yeri ve antrenman yaşı ile ilişkisinin incelenmesi
The comparative study of the HbA2 with sport branch, altitude and training age
  1. Tez No: 337309
  2. Yazar: SALİH PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ MENTUGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aerobik spor dallarında performansı etkileyen önemli yapı taşlarından biriside Hemoglobindir. Gelişmiş insaneritrosit hücrelerinde Hemoglobin sentezi çoklu yapıdaki genlerle sağlanır. Uzun mesafe koşucularının oksijen tüketimi kısa mesafe . koşucularına oranla daha yüksektir. Hemoglobin sentezinin uzun mesafecilerde arttığı uzun yıllardan bu yana bilinmektedir. Yüksekliğe uyum sağlıyan insanların eritroprotein üretimlerinin artmasıyla Hb konsantrasyonlarıda artar. Son zamanlarda yapılan buna benzer çalışmalar genelde Hemoglobinin nitelik ve niceliklerinin değişikliği üzerine odaklanmıştır. Hemoglobinin oluşumundaki farklı Hb tiplerinin miktarlarındaki değişimler çeşitli hastalıkların belirtileri olarak ele alınmakla birlikte bu hemoglobin tiplerinin kabul edilebilir değerlerinin üst sınırlarını belirleyen nedenler bilinmemektedir. Bu çalışmada daha önceki gözlemlerimize dayanarak Hemoglobin A2 zincirinin yükselen oksijen tüketimi ile relatif olarak arttığı hipotezimizi oksijen ihtiyacını belirleyen paremetreleri (yükselti, antrenman yaşı, spor dalı, doğum yeri yüksekliği) karşılaştırarak inceledik. Bu çalışmaya Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda okuyan elit düzeydeki 26 kısa ve uzun mesafe koşucusu katıldı. Düzenlenen bilgi formuyla deneklerin yaşı, doğum yeri ve doğdukları yerin rakımı, antrenman yaşı ve yapmış oldukları spor türüyle ilgili bilgiler alındı. Çalışmamıza katılan uzun mesafe koşucularının yaş ortalamaları 25.5 iken, kısa mesafe koşucularının yaş ortalamaları 23.08'dir. Deneklerin kan örnekleri, kol veninden alınan kanlarla, heparinize tüplere konularak Pakize Tarzı laboratuvarında test edildi. Hemoglobin A2 starch blok elektroforez yöntemle tespit edildi. Hemoglobin miktarı spektrofotometrik ölçümle tayin edildi. Oksijen ihtiyacına bağlı HbA2 değişimini ortaya koyabilmek için yapılan spor türünün HbA2 miktarı üzerindeki etkisi araştırıldı. Bu çalışmaya elit düzeydeki 8 uzun mesafe koşucusuyla aynı sayıda kısa mesafe koşucusu (sprinter) katıldı. Yükseltinin Hemoglobin A2 üzerindeki etkisini araştırmak için, altı kişilik uzun mesafe koşucusunun 1200 m. yükseklikte yaptıkları üç haftalık normal antrenman programı öncesi (sıfır rakımda) ve sonrasında (1200 m.) kan örnekleri alındı ve aralarındaki farklar incelendi. Doğum yeri yükseltilerine göre Hemoglobin A2 değişimlerini incelemek üzere seçilen 17 atlet içinde 1000 m. üstü ve 1000 m. altında doğanlar olarak iki grup oluşturuldu. Antrenman yaşının HemoglobinA2 üzerindeki etkisi sadece dokuz uzun mesafe koşucusu üzerinde yapıldı. Doğum yerlerinin yüksekliklerine bağlı Hemoglobin A2 değerlerindeki ve uzun mesafeciler ile kısa mesafecilerin Hemoglobin A2 değerleri arasındaki farklılık“Bağımsız Grup t-testi”uygulanarak test edildi. Antrenman yaşına bağlı Hemoglobin A2 değişimini test etmek için“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı”kullanıldı. Üç haftalık yükseklik antrenmanının Hemoglobin A2 üzerindeki etkisini belirlemek için“ilişkili Grup t-testi”uygulandı. Sonuç olarak çalışmamızda oksijen ihtiyacına bağlı Hemoglobin A2 artışı gösterilebiidi.
Özet (Çeviri)
Hemoglobin (Hb), which effects the aerobic performance, mainly in aerobic sports branches, is one of the important structure of the body. Synthesis of Hemoglobin is obtained from multiple sturucturel gens. The oxygen consumption of long distance runners (endurance athletes) are more than the short distance runners (sprinters); therefore, the increasing synthesis of Hb in endurance athletes has been known for a long time. Hemoglobin concentration is increased by increasing production of erithroprotein in acclimatized people. Recentl studies similar to this study in generaly focused on alternation in quantity and quality of the Hb. One of the quantitative variation of different chains in the formation of Hb could be different illness symptoms. On the other hand, the reason of high quantity level of different Hb chains in the acceptable values is not known. Depending on the current. experiences, lt was suggested that HbA2 chains increase relatively with increasing oxygen consumption. in order to realize the hypothesis parameters, which determine the oxygen requirement of athletes such as altitude, training age, sport branch, and altitude at birth were examined comperatively. 26 elit endurance and sprint athletes, who continue their education in the' Physical Education andSports Department of Marmara University participated in this study. The knowledge about the subjects such as, their altitude at birth, training age, sports branch have been obtained by using questionnaire forms. The mean ages of the endurance and sprint athletes were 25,5 and 23,08 respectively. The blood samples, taken from venous blood with heparinized tubes, analyzed in Pakize Tarzı Biochemistry Laboratory of Istanbul by starch block electrophoresis. The quantity of Hb is determined by spektrofotometric measurements. One part of the study was to determine an alternation in the synthesis of HbA2 chains, due to the oxygen need; the effects of the sports branch on the quantity of HbA2 is .examined between 8 endurance and 8 sprint athletes. In order to examine the effects of three weeks training on the quantity of hemoglobin A2 at the altitude of 1200 meters, six subjects were tested before and after the acclimatization. Selected 17 athletes divided into two groups, according to altitude at birth of those higher than 1000 meters and lower than 1000 meters for examining the relationship between borning altitude and variation of HbA2 values. The effects of training age on quantity of HbA2 were examined among 9 endurance athletes.“T-test”for independent samples was used to fınd out the significant relationship between quantity of HbA2 , sports branch and altitude at birth respectively.“Pearson-Product-Moment Correlation Coefficent ”was used to test variation HbA2 concentration by training age.“T-test”for paired samples was used in order to test the effects of three weeks training on the quantitiyof HbA2 at the altitude of 1200 meters. As a result of this study, it can be demostrated that the quantity of the HbA2 is increased by increasing oxygen requirement of the athletes.