Yüzme bilmeyip yüzme teknik eğitimi alan ve üniversite yüzme takımında yüzme sporuyla uğraşan 18-25 yaş arasındaki bayan ve erkeklerde üç aylık yüzme antrenman programının ergospirometreyle ölçülen fizyolojik fonksiyonlara etkisi
Ergospirometric physiologic functions of university swimmers and technical swimming course students between 18-25 ages before and after three month training session
  1. Tez No: 138572
  2. Yazar: İSMAİL KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmada Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi yüzme takımlarında bulunan ve ayrıca yüzme bilmediği için yüzme teknik eğitimine alınan 18-25 yaş arası bayan ve erkeklerde halen uygulanmakta olan üç aylık yüzme antrenman programının fizyolojik fonksiyonlar üzerine etkileri CPX-25 egzersiz protokolü uygulanarak ergospirometreyle değerlendirilmiştir. Araştırmamıza, yüzme teknik eğitimi alan 11 bayan, 9 erkek; üniversite takımında yüzen 9 bayan, 10 erkek; herhangi bir spor branşıyla uğraşmayan sedanter 8 bayan, 7 erkek olmak üzere toplam 54 kişi katılmıştır. Eğitim grubuna 3 ay süresince yüzme teknik eğitimi, yüzücü grubuna 3 ay boyunca yüzme antrenmanı yaptırılmış, sedanter grup ise hiçbir egzersiz çalışmasına alınmamıştır. Bireylerin araştırmanın başında ve 3 ay sonrasında olmak üzere iki defa antropometrik, spirometrik, kardiyorespiratuvar, kardiyovasküler ve egzersiz öncesi ve sonrası hematolojik parametreleri ölçülmüştür. Deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinde Holtain marka 0,2 mm. hassasiyetli skinfold kaliper, egzersiz testinde ve spirometrik ölçümlerde Analizör (Sensormedics Vmax 29C), ayrıca egzersiz testinde Ergobisiklet (Ergoline 900) kullanılmıştır. Egzersiz protokolü olarak CPX-25 uygulanmıştır. Egzersiz testinden önce ve sonra olmak üzere deneklerden iki defa venöz yolla 3 cc.'lik kan örnekleri alınarak Coulter (MD8) marka CBC makinası ile ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, physiologic performance of swimmers from Anadolu and Osmangazi University swimming teams and students from technical swimming learning programme between 18-25 ages were evaluated by using CPX-25 exercise protocol and ergospirometry, before and after a 3 month training programme. The study were done with 1 1 women and 9 men taking technical swimming learning course, 9 women and 10 men swimmers from the university swimming team and 8 women and 7 men sedentary people (n:54 total). The swimming learning group took 3 month technical swimming learning programme as applied in Anadolu University swimming pool and the university swimmer team groups took 3 month training according to the their programme and sedentary group does not have any regular exercise programme. Antropometric, spirometric, cardiorespiratory, cardiovascular measurements were taken from the subjects before and after their 3 month training programme. Skinfold measurements were done by Holtain brand skinfold caliper with 0,2 mm sensitivity. Exercise and spirometric measurements were done by an computerized analyser (Sensormedics Vmax 29C) and ergospirometry (Ergoline 900). CPX-25 exercise protocol was applied to the subjects. 3 cc. venous blood samples were taken before and after exercise tests and blood cells were counted on an autoanalyser (Coulter MD8). Our results indicate that women in swimming learning group showed increases in fat free body mass (FFM), maximum voluntary ventilation (MW), peak expiratory flow (PEF), maximum systol and hemoglobin concentration and decreases in recovery period.