Türkiye'nin farklı iki coğrafi bölgesinde yaşayan ve antrenman yapan uzun mesafe atletlerinin fiziki ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
Determine the physical and physiological structure of long-distance runners who live and train in two different geographical regions in turkey
- Tez No: 236868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de farklı iki coğrafi bölgede yaşayan ve antrenman yapan uzun mesafe koşucularının fiziksel ve fizyolojik yapılarını belirlemek, bu yapılar arasındaki bölgesel farklılıkları tesbit etmektir. Bu çalışmaya Erzurum- Ağrı bölgesinden ortalama yaşları 21.42±4.36, ortalama ağırlıkları 60.79kg±5.14, ortalama boyları 173.25cm±6.15 olan 12, İstanbul bölgesinden ise ortalama yaşları 19.82±2.68, ortalama ağırlıkları 62.08kg±37.83, ortalama boyları 172.45cm±4.72 olan 11, toplam 23 uzun mesafe sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan grubun fiziki özelliklerinden kemik genişlikleri, uzunlukları, deri altı yağ kalınlıkları ve kas çevre ölçümleri yapılmış, vücut kompozisyonu değerlendirmesinde Yuhazs metodu, somatotip hesaplanmasında ise Heat-Carter protokulu kullanılmıştır. Fizyolojik özelliklerde maksimal oksijen tüketimi, vital kapasite, bazı kan değerleri (hemogram, eritrosit ve hematokrit), kalp atım sayısı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the physical and physiological structure of long-distance runners who live and train in two different geographical regions in Turkey and establish the regional differences between these structures. In total, 23 long ?distance runners, 12 of whom are at an average age of 21.42±4.36, with an average weight of 60.79kg±5.14, and height of 173.25cm±6.15 from Erzurum- Ağrı region; 11 of whom are at an average age of 19.82±2.68, with an average weight of 62.08kg±37.83, height of 172.45cm±4.72 from Istanbul region, voluntarily attended this study. The physical characteristics of the group attending the study, namely the width and length of their bones, their subcutaneous fat thickness and muscle circumference have been measured, Yuhazs method has been used in the evaluation of the body composition and Heat-Carter protocol has been used in the calculation of somatotype. In physiological characteristics, maximal oxygen consumption, vital capacity, several blood levels (hemogram, erythrocyte and hematocrit), number of pulses have been obtained.