Multipl sklerozlu olgularda dengenin bilgisayarlı postürografi cihazı ve klinik testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of balance with computerized postuography and clinical tests in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 337318
  2. Yazar: ASYLBEK KAPAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Multipl sklerozlu hastaların denge değerlendirmesinde bilgisayarlı statik postürografi, Romberg testi, Tandem duruşu ve yürüyüşü, Berg denge ölçeği ve zamanlı kalk ve yürü (timed up and go) testinin ilişkisini değerlendirmekti.Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel, kontrollü çalışma olarak plandı. MS tanısı ile takip edilen, çalışmaya alınma ve dışlama kriterlerine uyan 40 (27 K, 13 E, yaş = 31,3±7,7) , hasta dâhil edildi. Hastaların özelliklerine uygun 40 (26 K, 14 E, yaş = 30,7±7,1) sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. MS hastaları ve kontrol grubunda Tetrax cihazı ile düşme indeksi (Dİ), zamanlı kalk ve yürü testi (TUG), Berg Denge Ölçeği ( BDÖ) değerleri arasındaki ilişki değerlendirildi.Bulgular: KSP cihazı olan Tetrax ile yapılan ölçümlere göre Dİ MS ve kontrol grubunda sırasıyla 40,6±32,9 ve 27,2±18,1 saptandı (p=0,02). BDÖ ile yapılan değerlendirme MS grubunda 52,3±4,25, kontrol grubunda 54,78±78 olarak saptandı (p= 0,01). TUG değerleri MS grubunda 7,87±1,48, kontrol grubunda ise 6,74±0,56 bulundu (p=0,01). 3 denge testinin birbiri arasındaki ilişkisini değerlendirdiğimizde TUG ile BDS arasında orta düzeyde negatif (r= -0,50, p=0,01), Tetrax ile BDS arasında da orta düzeyde negatif (r=-0,66, p=0,01), Tetrax ile TUG arasında zayıf pozitif (r=0,36, p=0,02) oranda ilişki bulundu.Sonuç: Tetrax cihazı ile Dİ'i bakılarak Romberg testi, BDÖ ve TUG gibi denge testleri ile saptanamayan hafif düşme riski ve denge sorunları olan MS hastalarını saptayarak daha erken uygun egzersiz ve tedavi programı başlanabilir. Kompüterize statik postürografi cihazı (Tetrax) MS hastalarında denge değerlendirmesinde alternatif yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of our study was to evaluate the relationship among the balance assessment with computerized static postürography, Romberg test, tandem stance and gait, Berg balance scale (BBS) and timed up and go (TUG) test in the patients with multiple sclerosis.Materials and methods: The study was planned as a cross-sectional and controlled study. 40 patients (27 female, 13 male, age=31,3±7,7) with a diagnosis of MS followed up was included the study. 40 healthy subjects (26 female, 14 male, 30,7±7,1) that are suitable to the characteristics of the patients were studied as control group. We evaluated the relationship among the falling index (FI) measured with Tetrax device, TUG test and BBS in MS patients and healthy subjects.Results: FI according to measurements made with Tetrax in patients with MS and the CG was 40,6±32,9 and 27,2±18,1, respectively (p=0,02). BBS values in patients with MS and in the CG was 52,3 ± 4,25 and 54,78±2,04 (p=0,01). TUG values in patients with MS and the CG was 7,87±1,48 and 6,74±0,56 (p=0,01). We found moderately negative correlation (r=-0,50, p=0,01) between TUG and BBS, moderately negative correlation (r=-0,66, p=0,01) between FI with Tetrax and BBS, weakly positive correlation (r=0,36, p=0,02) between FI with Tetrax and TUG.Conclusion: In patients with MS that have normal values in balance tests such as the Romberg test, BBS and the TUG, assessment of FI with Tetrax together with tandem stance and gait might reveal a slight risk of falls and balance problems. However, the appropriate exercise and treatment programme might start earlier. Computerized static posturography device (Tetrax) can be used as an alternative method of balance assessment in MS patients.