Psoriasis ve vitiligo hastalıklarının demografik özellikleri: Geriye dönük 4 yıllık poliklinik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 337321
  2. Yazar: ENEİDA KOTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine 4 yılı aşkın sürede (Kasım 2007-Aralık 2011) başvuran 63.216 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 2859'u psoriasis ve 784'ü vitiligo idi. Bu iki önemli hastalığın demografik verilerini elde etmek amacıyla yapılan çalışmada psoriasis ve vitiligo hastalarının bilgisayar kayıtları incelendi.Psoriasis hastalığının prevalansı % 4.52 idi. Hastaların ortalama yaşı 39 ± 17.64 (0-90) idi. Psoriasis hastalarında kadın hastalar sayıca daha baskındı (% 55). Çalışmaya alınan hastalar arasında en yaygın psoriasis tipi psoriasis vulgaris olarak tespit edildi (%83.49). Psoriasis hastaları için, istatistiksel olarak anlamlı bir mevsimlik farklılığa rastlanmadı. Psoriasis hastalarının yılda ortalama 2 kez dermatoloğa başvurduğu saptandı.Vitiligo hastalığının prevalansı % 1.24 idi. Hastaların ortalama yaşı 31 ± 17 (0-88) olarak saptandı. Kadın hastalar (% 55) erkek hastalara göre önemli ölçüde daha fazla idi. Vitiligo hastalığının prevalansı kadınlarda en yüksek 0-30 yaş aralığında tespit edildi. Vitiligo hastaları en çok yaz aylarında kliniğe başvurdu. Vitiligo hastalarının ortalama 1.61 kez polikliniğe başvurduğu saptandı.Bu hastalıkların sosyal ve ekonomik yükünü değerlendirmek ve hastalıklarda etkili tedavi planları tasarlamak için bu demografik veriler dikkate alınmalıdır. Bu verilerin bilinmesi aynı zamanda dermatologların psoriasis ve vitiligo hastalarına doğru bir yaklaşım geliştirmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
63216 patients who attended dermatology outpatient clinic were evaluated retrospectively over a 4 year period (November 2007- December 2011) at the Istanbul University Cerrahpasa School of Medicine Department of Dermatology. 2859 patients with psoriasis and 784 patients with vitiligo were diagnosed. This study is based on a computer analysis of psoriasis and vitiligo patients protocol records and aimed to evaluate the demographical data of these two important skin diseases.The prevalance of psoriasis was 4.52%. The mean age of patients was 39±17.64 (0-90). Our series show female predominance for psoriasis (55%). Psoriasis vulgaris was the most common form of psoriasis in the population participating in this study (83.49%). No statistically significant seasonal differences were found for psoriasis patients. On avarage psoriasis patients visited dermatologist 2 times per year.The prevalance of vitiligo was 1.24%. The mean age of patients was 31±17 (0-88). Female patients (55%) were significantly more than male patients. Female peak prevalance of vitiligo patients was noted in the 0-30 age group. Vitiligo patients visited the clinic mostly in summer. On avarage vitiligo patients visited dermatologist 1.6 times per year.These demographic data should be taken into consideration when evaluating the burdens of these diseases and designing effective treatment plans. The knowledge of these data could also assist dermatologists to improve the approach of psoriasis and vitiligo patients.